Kredyt a podatki. Czy pomoc rodziców w spłacie zobowiązania to darowizna?

autor: Katarzyna Witwicka05.12.2018, 07:00; Aktualizacja: 05.12.2018, 07:50
Pomoc rodziców przy spłacie kredytu nie zawsze będzie potraktowana jako darowizna.

Pomoc rodziców przy spłacie kredytu nie zawsze będzie potraktowana jako darowizna.źródło: ShutterStock

Pomoc rodziców przy spłacie kredytu nie zawsze będzie potraktowana jako darowizna. Gdy są oni współkredytobiorcami, zobowiązany nie musi opłacać podatku od spadków i darowizn ani składać deklaracji w urzędzie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor(2018-12-05 10:23) Zgłoś naruszenie 45

  jak to to nie jest darowizna . To znowu POlskie Kulczyki bedą omijac prawo -gdy inni bulą...?Nieprawda -- "Dłużnik solidarny reguluje bowiem jedynie własny dług, nie cudze zobowiązanie”- czytamy w treści interpretacji." --Dłużnik solidarny reguluje bowiem jedynie -także i dlug innych ,gdyz jest zobowiazany a inni otrzymują przez to nieujawniony dochód ,Panie Szefie

  Odpowiedz
 • Alek(2018-12-05 19:01) Zgłoś naruszenie 40

  Nie Kulczyki tylko rodzice dzieciom. To nie jest darowizna tylko pomoc w spłacaniu kredytu mieszkaniowego czyli podstawowego dobra człowieka, jak kogoś stać to niech pomaga.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • student(2018-12-10 18:40) Zgłoś naruszenie 00

  Znajomość przepisów KC i Ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczyłaby takie komentarze nie na miejscu, wynikające z niewiedzy. W sytuacji, kiedy mamy dłużników solidarnych, a z tej umowy tak wynika (są współkredytobiorcami) to zobowiązanie spoczywa na każdym dłużniku. Jeżeli zobowiązanie jest spłacane tylko przez jedną ze stron to może on żądać zwrotu od pozostałych współdłużników. Sytuacja byłaby odmienna, kiedy rodzice nie byli by współkredytobiorcami i przekazywali środki pieniężne na pokrycie dlugu, wtedy mielibyśmy do czynienia z darowizną,a tym samym powstałby obowiązek podatkowy z u.p.s.d.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane