statystyki

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości: Pięć lat liczy się od daty śmierci ostatniego właściciela

autor: Patrycja Dudek08.01.2019, 19:00
Gdyby nadal obowiązywały przepisy sprzed 2019 r., to czytelniczka musiałaby czekać ze sprzedażą działki znacznie dłużej – aż do 2024 r.

Gdyby nadal obowiązywały przepisy sprzed 2019 r., to czytelniczka musiałaby czekać ze sprzedażą działki znacznie dłużej – aż do 2024 r.źródło: ShutterStock

Spadkobierca, który chce zbyć odziedziczoną nieruchomość bez PIT, musi brać pod uwagę termin, w którym nabył ją bezpośredni spadkodawca, a nie dzień, kiedy weszła ona do rodzinnego majątku.

Spytała o to nasza czytelniczka. – Wujek kupił działkę w 1975 r. Po jego śmierci w 2006 r. jego żona, czyli moja ciocia (siostra mojego taty) nabyła spadek po wuju. W kwietniu 2015 r. ciotka zmarła, a spadek po niej przypadł mojemu tacie i trojgu dzieciom po jego bracie. W styczniu 2018 r. mój tata zmarł i spadek po nim otrzymała moja mama, siostra i ja. Czy sprzedając działkę po 1 stycznia 2019 r. będziemy musiały zapłacić 19-proc. podatek? – spytała czytelniczka.

Obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. art. 10 ust. 5 ustawy o PIT stwierdza, że w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w drodze spadku nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c (czyli m.in. działki) okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane