statystyki

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości: Pięć lat liczy się od daty śmierci ostatniego właściciela

autor: Patrycja Dudek08.01.2019, 19:00
Gdyby nadal obowiązywały przepisy sprzed 2019 r., to czytelniczka musiałaby czekać ze sprzedażą działki znacznie dłużej – aż do 2024 r.

Gdyby nadal obowiązywały przepisy sprzed 2019 r., to czytelniczka musiałaby czekać ze sprzedażą działki znacznie dłużej – aż do 2024 r.źródło: ShutterStock

Spadkobierca, który chce zbyć odziedziczoną nieruchomość bez PIT, musi brać pod uwagę termin, w którym nabył ją bezpośredni spadkodawca, a nie dzień, kiedy weszła ona do rodzinnego majątku.

Spytała o to nasza czytelniczka. – Wujek kupił działkę w 1975 r. Po jego śmierci w 2006 r. jego żona, czyli moja ciocia (siostra mojego taty) nabyła spadek po wuju. W kwietniu 2015 r. ciotka zmarła, a spadek po niej przypadł mojemu tacie i trojgu dzieciom po jego bracie. W styczniu 2018 r. mój tata zmarł i spadek po nim otrzymała moja mama, siostra i ja. Czy sprzedając działkę po 1 stycznia 2019 r. będziemy musiały zapłacić 19-proc. podatek? – spytała czytelniczka.

Obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. art. 10 ust. 5 ustawy o PIT stwierdza, że w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w drodze spadku nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c (czyli m.in. działki) okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane