Kontrole celno-skarbowe: Więcej aktów oskarżenia, ale skazań na więzienie wciąż niewiele

autor: Łukasz Zalewski23.10.2018, 20:00

Postępowań przygotowawczych prowadzonych przez urzędy celno-skarbowe jest mniej niż w zeszłym roku, ale rośnie liczba działań wymierzonych w przestępczość zorganizowaną.

Z danych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wynika, że w I połowie br. urzędy celno-skarbowe wszczęły 1926 postępowań przygotowawczych w związku z nieprawidłowościami w VAT. W całym 2017 r. KAS przeprowadziła ich 3918. Chodzi o działania podobne do tych, które prowadzą np. policja, CBA i prokuratura. Urzędy celno -skarbowe są bowiem zarazem finansowymi organami postępowania przygotowawczego.

Jeśli w II połowie br. tendencja się utrzyma, to w sumie w tym roku takich postępowań będzie mniej niż w latach poprzednich. Nie jest to jednak najistotniejszy miernik skuteczności. – Istotne znaczenie ma przeciwdziałanie zorganizowanym procederom. A tu dane są coraz lepsze – mówi DGP Grzegorz Gręda, naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego w departamencie zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów.

Więcej aktów oskarżenia

Wśród 1926 postępowań przeprowadzonych w I połowie br. 353 dotyczyło zorganizowanych grup i związków przestępczych. To oznacza, że w całym roku postępowań dotyczących takich grup i związków może być więcej niż w latach ubiegłych (w 2017 r. było ich 428, a w 2016 r. – 353).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane