statystyki

We wspólnocie mąż nie kupuje domu od żony

autor: Łukasz Zalewski02.03.2017, 19:00
dom, nieruchomość

Małżonkowie uważali, że włączenie do majątku wspólnego nieruchomości, która wcześniej stanowiła majątek odrębny żony, nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PITźródło: ShutterStock

Jeśli małżonkowie rozszerzą wspólność majątkową o nieruchomość będącą wcześniej w majątku osobistym jednego z nich, nie oznacza to, że drugi ją nabywa – orzekł WSA we Wrocławiu.

Reklama


Sprawa dotyczyła mężczyzny, którego żona, będąc jeszcze panną, kupiła działkę z domem. Po 7 latach oboje wzięli ślub, a miesiąc później, stając przed notariuszem, poszerzyli wspólność ustawową małżeńską m.in. właśnie o działkę z domem. Teraz planowali ją sprzedać. Zasadniczo taka transakcja nie powinna być opodatkowana, bo od nabycia nieruchomości przez kobietę już dawno minęło pięć lat.

Problem polegał na tym, że pięcioletni termin nie upłynął od rozszerzenia wspólności małżeńskiej. Powstało więc pytanie: od jakiego momentu liczyć te pięć lat – czy od nabycia nieruchomości przez kobietę, czy od rozszerzenia wspólności majątkowej?

Małżonkowie uważali, że włączenie do majątku wspólnego nieruchomości, która wcześniej stanowiła majątek odrębny żony, nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Pięcioletni termin należy więc liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym żona kupiła działkę z domem. Dyrektor izby skarbowej z tym się nie zgodził. Stwierdził, że włączenie do majątku wspólnego działki, która wcześniej stanowiła majątek osobisty żony, oznacza dla męża, że z tą chwilą nabywa on prawo własności do tej nieruchomości. Innymi słowy, dla męża, który wcześniej nie był właścicielem nieruchomości, datą jej nabycia będzie data zawarcia umowy rozszerzającej wspólność ustawową. Jeżeli od tej daty do momentu sprzedaży nie upłynęło 5 lat, mąż musi zapłacić PIT od dochodu ze sprzedaży.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama