statystyki

Małżonkowie mogą łączyć majątki bez obawy o PIT

autor: Patrycja Dudek28.03.2017, 18:00
pismo, dokument, senior, emeryt

NSA uważa, że w takiej sytuacji drugi małżonek, który nie był właścicielem, nie nabywa połowy nieruchomości, bo wspólność małżeńska jest bezudziałowaźródło: ShutterStock

Żona, która została współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, należącego przez lata tylko do męża, nie musi czekać pięciu lat ze zbyciem mieszkania – orzekł po raz kolejny NSA.

Chodzi o sytuację, gdy dom lub mieszkanie należy tylko do jednego z małżonków (wchodzi w skład jego majątku odrębnego), a potem zostają włączone do majątku wspólnego. NSA uważa, że w takiej sytuacji drugi małżonek, który nie był właścicielem, nie nabywa połowy nieruchomości, bo wspólność małżeńska jest bezudziałowa.

Dzięki temu małżonkowie nie muszą czekać do upływu pięciu lat, licząc od momentu włączenia nieruchomości do majątku wspólnego. Mogą w każdej chwili sprzedać dom lub mieszkanie bez obawy, że jeden z nich będzie musiał zapłacić PIT od połowy dochodu ze sprzedaży. Ważne jest tylko, żeby upłynęło już pięć lat od nabycia nieruchomości przez tego małżonka, który był pierwotnie wyłącznym właścicielem.

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła małżonków, którzy pobrali się w 1992 r. Od trzech lat (od 1989 r.) mężczyzna był już właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W 2010 r. małżonkowie zawarli umowę, na mocy której włączyli to prawo do majątku wspólnego (rozszerzyli małżeńską wspólność majątkową).

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy mają odczekać pięć lat ze sprzedażą mieszkania, żeby nie zapłacić podatku dochodowego. Małżonkowie uważali, że nie ma takiej konieczności, ponieważ wystarczy, że upłynęło już pięć lat od nabycia nieruchomości przez męża (a więc od 1989 r.).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane