statystyki

Najem nieruchomości nie zawsze trzeba rozliczać jak firmę

autor: Mariusz Szulc27.02.2017, 08:08; Aktualizacja: 27.02.2017, 09:42
blok mieszkanie nieruchomości

Problem polega najczęściej na rozróżnieniu, kiedy wynajmowane mienie należy jeszcze do majątku prywatnego, a kiedy do firmowego.źródło: ShutterStock

Od lat nie ma mowy o tym, żeby podatnik, który udostępni nieruchomość na doby, miał prawo do 8,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to możliwe przy umowach długoterminowych.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, najem krótkoterminowy to usługi związane z zakwaterowaniem (PKD 55.20.Z). Podatnik, który uzyskuje dochody z tego tytułu, powinien je rozliczyć w ramach działalności gospodarczej, płacąc podatek:

  • według skali podatkowej (18 i 32 proc. od dochodu), albo
  • według stawki liniowej (19 proc. od dochodu), albo
  • 17-proc. ryczałt od uzyskanego przychodu („usługi związane z zakwaterowaniem”, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne)

W tym drugim przypadku musi jednak w odpowiednim terminie powiadomić urząd skarbowy o chęci rozliczania ryczałtu i nie ma prawa do uwzględniania kosztów podatkowych.

Usługi długoterminowe

Inne reguły dotyczą najmu długoterminowego. Podatnik, który wynajmie prywatną nieruchomość mieszkalną albo użytkową, może płacić 8,5-proc. ryczałt od uzyskanego przychodu. Pod warunkiem jednak, że nie robi tego w ramach działalności gospodarczej. Problem polega najczęściej na rozróżnieniu, kiedy wynajmowane mienie należy jeszcze do majątku prywatnego, a kiedy do firmowego. To problem zwłaszcza dla przedsiębiorców.

Trudno przekonać fiskusa, że wynajem 17 garaży jest okazjonalnym najmem prywatnym, co potwierdza interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 31 lipca 2014 r. (nr IBPBII/2/415-450/14/MZa).

Tak samo prawa do ryczałtu odmówiono mężczyźnie, który w 2008 r. kupił grunt, podzielił go na 35 parceli i zaczął aktywnie poszukiwać najemców. Co więcej, od 2016 r. założył nawet działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości. To dodatkowo tylko utwierdziło dyrektora IS w Bydgoszczy, że w tym przypadku nie ma mowy o 8,5-proc. ryczałcie (interpretacja z 16 listopada 2016 r., nr ITPB1/4511-748/16-2/AK).


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane