statystyki

W małżeństwie nie ma faktur, odliczenia VAT ani ulgi na złe długi

autor: Patrycja Dudek05.04.2018, 07:37; Aktualizacja: 05.04.2018, 08:30
Inaczej orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że w takiej sytuacji (przesunięć w ramach wspólności majątkowej) w ogóle nie ma dostawy. Skoro nie ma dostawy, nie ma faktury, nie ma prawa do odliczenia VAT i nie ma obowiązku korekty tego odliczenia.

Inaczej orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że w takiej sytuacji (przesunięć w ramach wspólności majątkowej) w ogóle nie ma dostawy. Skoro nie ma dostawy, nie ma faktury, nie ma prawa do odliczenia VAT i nie ma obowiązku korekty tego odliczenia.źródło: ShutterStock

Nie ma dostawy, gdy firma żony sprzedaje towar firmie męża, a oboje łączy wspólność majątkowa – orzekł wczoraj NSA.

Uzasadniając wyrok, sędzia Roman Wiatrowski podkreślił, że co innego byłoby, gdyby małżonkowie mieli odrębne majątki albo majątek wspólny i odrębne, i przesunięcia byłyby między tymi drugimi.

Bezpośrednim powodem, dlaczego sprawa ta trafiła do sądu, były przepisy o uldze na złe długi. Pozwalają one wierzycielowi, który przez co najmniej 150 dni nie dostaje zapłaty za towar lub usługę, zmniejszyć podstawę opodatkowania i przez to należny VAT wpłacany do urzędu skarbowego. Równolegle dłużnik musi skorygować odliczoną kwotę podatku naliczonego.

Powstały wątpliwości, czy przepisy te stosuje się także w sytuacji, gdy kontrahentami są małżonkowie, których łączy wspólny majątek.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane