Firma dla pozoru nie uprawnia do odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek06.09.2016, 07:16; Aktualizacja: 16.09.2016, 20:05
VAT

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która wystąpiła o przyspieszony, 25-dniowy zwrot prawie 300 tys. zł nadwyżki podatku naliczonego nad należnymźródło: ShutterStock

Dentystka, która stworzyła sztuczny łańcuch dostaw nieruchomości po to, by odjąć podatek naliczony przy ich zakupie, nie skorzysta z tego prawa – wynika z wyroku NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że czynności podjęte dla pozoru nie dają prawa do odliczenia VAT nawet wtedy, gdy spełnione zostaną warunki formalne. Taki wniosek płynął już z wyroku z 25 lutego 2015 r. (sygn. akt I FSK 93/14). NSA konsekwentnie potwierdza go w kolejnych orzeczeniach.

– W tej chwili zapadło już około dziesięciu wyroków, z których wynika, że nadużyciem prawa na gruncie VAT jest działanie nakierowane wyłącznie na uzyskanie korzyści finansowej polegającej na prawie do odliczenia podatku, a nie na realizacji celu gospodarczego – podkreślił sędzia Marciniak.

Dodał, że dla stosowania klauzuli obejścia (nadużycia) prawa w VAT nie jest potrzebny konkretny przepis w ustawie, bo wynika ona z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Zwrócił uwagę, że stosują ją także Niemcy, mimo że ustawodawca niemiecki do dziś jej nie wprowadził.

Sposób na VAT


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane