statystyki

Niższy VAT na e-booki. Więcej argumentów za niż przeciw

autor: Tomasz Michalik19.09.2016, 07:43; Aktualizacja: 19.09.2016, 11:35
E-book

O wydanie orzeczenia w sprawie e-booków zwrócił się do TSUE polski Trybunał Konstytucyjny.źródło: ShutterStock

Opinia rzecznika generalnego TSUE jest niezmiernie interesująca, tym bardziej że – mimo odmiennych konkluzji – zdaje się wskazywać na generalną zasadność objęcia obniżoną stawką podatkową książek dostarczanych elektronicznie.

Można nawet pokusić się o wniosek, że rzecznik dostarczył trybunałowi dobrych argumentów przemawiających za zasadnością zastosowania stawek obniżonych dla książek (i prasy) dostarczanych elektronicznie. Sam jednak ostatecznie przyjął inny wniosek, opierając go, w gruncie rzeczy, na niespecjalnie mocnych podstawach. Z tym większą ciekawością będziemy oczekiwać wyroku TSUE.

O wydanie orzeczenia w sprawie e-booków zwrócił się do TSUE polski Trybunał Konstytucyjny (na wniosek rzecznika praw obywatelskich). Na razie mieliśmy możliwość zapoznania się z opinią rzecznik generalnj TSUE Juliane Kokott (sprawa C 390/15).

Tak w kwestii proceduralnej

Trybunał Konstytucyjny skierował do TSUE dwa pytania. Pierwsze dotyczyło kwestii proceduralnych – chodziło o pkt 6 załącznika III do dyrektywy VAT, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki dla książek, dzienników i periodyków na nośnikach fizycznych. Wątpliwości wiązały się z tym, czy naruszono istotny wymóg proceduralny konsultacji z Parlamentem Europejskim. Rzecznik uznała, że nie.

W mojej ocenie jest to odpowiedź przekonująca. Niewątpliwie ostateczne brzmienie tej pozycji załącznika jest inne niż to, które było przedmiotem konsultacji. Jednak rzecznik doszła do wniosku, że sama istota propozycji nie została zmieniona.

Nie co do meritum


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane