WSA: Konserwacja bez odwróconego VAT

autor: Patrycja Dudek10.10.2018, 19:48; Aktualizacja: 11.10.2018, 07:34
Chodziło o prace budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, w tym m.in.: remont posadzek, naprawę elewacji, wymianę okien i balustrad.

Chodziło o prace budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, w tym m.in.: remont posadzek, naprawę elewacji, wymianę okien i balustrad.źródło: ShutterStock

Właściciel budynku ma prawo odliczać VAT od usług konserwatorskich, nawet jeśli ich koszty przerzuca na najemców – wynika z wyroków WSA w Warszawie.

Chodziło o prace budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, w tym m.in.: remont posadzek, naprawę elewacji, wymianę okien i balustrad. Wniosek o interpretację złożyła spółka będąca właścicielem kompleksu budynków biurowych, usługowych i mieszkalnych, w których wynajmowała lokale. Podkreśliła, że musi zapewniać odpowiedni standard i funkcjonalność lokali.

Ustaliła z najemcami, że będą płacić jej czynsz najmu (obliczany według stawki za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni) oraz opłatę eksploatacyjną (w ramach, której kalkulowane były prace konserwatorskie i inne wydatki). W trakcie roku opłata ta była wyliczana w oparciu o prognozę. Po jego zakończeniu spółka rozliczała się z najemcami na podstawie rzeczywistych wydatków.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane