statystyki

WSA: Konserwacja bez odwróconego VAT

autor: Patrycja Dudek10.10.2018, 19:48; Aktualizacja: 11.10.2018, 07:34
Chodziło o prace budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, w tym m.in.: remont posadzek, naprawę elewacji, wymianę okien i balustrad.

Chodziło o prace budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, w tym m.in.: remont posadzek, naprawę elewacji, wymianę okien i balustrad.źródło: ShutterStock

Właściciel budynku ma prawo odliczać VAT od usług konserwatorskich, nawet jeśli ich koszty przerzuca na najemców – wynika z wyroków WSA w Warszawie.

Chodziło o prace budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, w tym m.in.: remont posadzek, naprawę elewacji, wymianę okien i balustrad. Wniosek o interpretację złożyła spółka będąca właścicielem kompleksu budynków biurowych, usługowych i mieszkalnych, w których wynajmowała lokale. Podkreśliła, że musi zapewniać odpowiedni standard i funkcjonalność lokali.

Ustaliła z najemcami, że będą płacić jej czynsz najmu (obliczany według stawki za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni) oraz opłatę eksploatacyjną (w ramach, której kalkulowane były prace konserwatorskie i inne wydatki). W trakcie roku opłata ta była wyliczana w oparciu o prognozę. Po jego zakończeniu spółka rozliczała się z najemcami na podstawie rzeczywistych wydatków.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane