statystyki

Wywłaszczenie z gruntów pod drogę poza podatkiem od towarów i usług

autor: Łukasz Zalewski11.10.2018, 19:00
rolnik traktor

Sprawa dotyczyła rolnika, który jest czynnym podatnikiem VAT od 2006 r. W 2014 r. w związku z planowaną budową drogi wojewoda zdecydował o wywłaszczeniu go z części gruntów. Rolnik dostał je wcześniej od rodziców i wykorzystywał wyłącznie w działalności rolniczej.źródło: ShutterStock

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą nie występuje jako podatnik VAT, gdy na mocy wojewody zostaje pozbawiony ziemi w zamian za odszkodowanie – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła rolnika, który jest czynnym podatnikiem VAT od 2006 r. W 2014 r. w związku z planowaną budową drogi wojewoda zdecydował o wywłaszczeniu go z części gruntów. Rolnik dostał je wcześniej od rodziców i wykorzystywał wyłącznie w działalności rolniczej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która wypłaciła mu odszkodowanie, pouczyła go, że jeśli jest płatnikiem VAT, to powinien wystawić fakturę.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane