Zwolnienie z VAT dla usług finansowych: WSA w Warszawie stanął po stronie podatników

autor: Mariusz Szulc30.07.2018, 09:15; Aktualizacja: 30.07.2018, 11:12
Problemy były dwa. Po pierwsze, czy zwolnienie z VAT obejmuje czynności techniczne.

Problemy były dwa. Po pierwsze, czy zwolnienie z VAT obejmuje czynności techniczne.źródło: ShutterStock

Niestandardowe formy płatności za towary lub usługi powinny być opodatkowane VAT - uważają urzędnicy skarbowi. Podatnicy są innego zdania i niedawno zyskali mocny argument.

Mowa o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 lipca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2867/17. Sąd nie miał w nim wątpliwości, że forma, w jakiej podatnik płaci za zakup, nie ma wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT. Liczy się tylko to, że do takiej płatności doszło.

Cios unijnego trybunału

Problem jest stosunkowo młody, bo powstał w lipcu ubiegłego roku. Do tego czasu w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) funkcjonował art. 43 ust. 13, który gwarantował zwolnienie z podatku m.in. dla usług pomocniczych do usług finansowych (te z kolei są zwolnione na podstawie innego przepisu, tj. art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT). Na tej podstawie z preferencji korzystali m.in. operatorzy kart kredytowych czy firmy oferujące nowoczesne płatności za pomocą telefonu. Przy czym fiskus nie negował ich postępowania, co potwierdza m.in. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 stycznia 2017 r. (nr 1462-IPPP1.4512.1011.2016). Sytuacja się zmieniła 17 marca 2016 r., gdy Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł (sprawa C-40/15 dotycząca polskiej spółki Aspiro), że polskie przepisy są niezgodne z unijną dyrektywą, która nie przewiduje zwolnienia dla usług pomocniczych do finansowych i ubezpieczeniowych. Po tym orzeczeniu resort finansów zdecydował się wykreślić problematyczne przepisy, zapewniał przy tym, że nie oznacza to automatycznego opodatkowania wszystkich spornych usług. Co więcej, uzasadniając nowelizację, resort tłumaczył, że ocena tego, czy dana usługa jest zwolniona z VAT, będzie oparta na zgodności z unijną dyrektywą oraz z tezami zawartymi w orzecznictwie TSUE.

Urzędnicy ulegli pokusie


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane