Usługa między podmiotami publicznymi nie podlega VAT

autor: Łukasz Zalewski18.09.2017, 07:59; Aktualizacja: 18.09.2017, 09:23
Wyrok WSA jest nieprawomocny.

Wyrok WSA jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

W polskim systemie prawnym nie ma umów publicznoprawnych przeznaczonych dla podmiotów prawa publicznego. Dlatego umowa zawarta przez nie na podstawie kodeksu cywilnego nie oznacza, że stają się one podatnikami VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia, czyli jednostki podległej ministrowi zdrowia. Jego działalność jest finansowana z budżetu państwa i do niego odprowadza ono również uzyskane dochody.

Centrum miało podpisać umowę z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zależną również od ministra zdrowia. Umowa miała szczegółowo określać prawa i obowiązki obu stron.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy centrum będzie w takiej sytuacji podatnikiem VAT i czy od usługi wykonanej na rzecz agencji (stworzenie i utrzymywanie systemu monitorowania kosztów leczenia) będzie musiało naliczyć VAT.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane