statystyki

Przedawnienie roszczeń: Zmiany w kodeksie cywilnym ważne dla urzędników

autor: dr Katarzyna Trzpioła11.06.2018, 09:45; Aktualizacja: 11.06.2018, 10:01
Instytucja przedawnienia ma na celu ochronę dłużnika przed wierzycielem, który zwlekał z dochodzeniem roszczenia zbyt długo.

Instytucja przedawnienia ma na celu ochronę dłużnika przed wierzycielem, który zwlekał z dochodzeniem roszczenia zbyt długo.źródło: ShutterStock

Nowego skróconego podstawowego terminu przedawnienia roszczeń szczególnie powinny pilnować osoby pracujące w budżetówce. Ale wszyscy muszą uważać na to, że niektóre okresy będą się kończyć z końcem roku.

Ujęcie w sprawozdaniu należności i zobowiązań wymaga wyłączenia tych, które są przedawnione. Księgowi często mają wątpliwości, kiedy to następuje i jak liczyć terminy. A dla tych ze sfery budżetowej jest to szczególnie istotne, gdyż naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest m.in. dopuszczenie do przedawnienia należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych (art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o dyscyplinie finansów publicznych). I właśnie zmiany w tym zakresie przynosi podpisana 28 maja br. przez prezydenta ustawa z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw zawierająca nowe regulacje związane ze skróceniem podstawowego terminu przedawnienia roszczenia. Został on skrócony z 10 do 6 lat.

WAŻNE Przedawnieniu ulegają wyłącznie cywilnoprawne roszczenia majątkowe z wyjątkiem roszczenia windykacyjnego i negatoryjnego, dotyczącego nieruchomości lub ruchomości wpisanej do krajowego rejestru utraconych dóbr kultury. Przedawnić się natomiast nie mogą roszczenia niemajątkowe, jak te o ochronę dóbr osobistych.

Jakie zmiany

Jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, nowy okres przedawnienia wynosi sześć lat od dnia, w którym świadczenie miało być spełnione, zaś w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata i to nie uległo zmianie. Przez świadczenia okresowe należy rozumieć świadczenia, które dłużnik jest zobowiązany spełniać periodycznie, w określonych z góry odstępach czasu (np. czynsz najmu czy odsetki). Ale podkreślić trzeba, iż nie jest to regulacja skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców. Ich obowiązują inne terminy – uzależnione od charakteru roszczenia. Zmieniono też zasadę dotycząca końca terminu przedawnienia. I tak przypada on na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Przy nowym liczeniu terminy przedawnienia zostaną w istocie nieco wydłużone (o czas do końca roku kalendarzowego). [przykład 1] Dlatego też w końcowej części przepisu zamieszczono zastrzeżenie, że reguła ta nie będzie dotyczyć terminów przedawnienia krótszych niż dwa lata. Przyjęcie końca terminu przedawnienia na koniec roku kalendarzowego wydłużałoby bowiem w tych przypadkach ponad potrzebę krótkie terminy przedawnienia wynikające z przepisów szczególnych. [przykład 2]  


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane