statystyki

Usługa między podmiotami publicznymi nie podlega VAT

autor: Łukasz Zalewski18.09.2017, 07:59; Aktualizacja: 18.09.2017, 09:23
Wyrok WSA jest nieprawomocny.

Wyrok WSA jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

W polskim systemie prawnym nie ma umów publicznoprawnych przeznaczonych dla podmiotów prawa publicznego. Dlatego umowa zawarta przez nie na podstawie kodeksu cywilnego nie oznacza, że stają się one podatnikami VAT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia, czyli jednostki podległej ministrowi zdrowia. Jego działalność jest finansowana z budżetu państwa i do niego odprowadza ono również uzyskane dochody.

Centrum miało podpisać umowę z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zależną również od ministra zdrowia. Umowa miała szczegółowo określać prawa i obowiązki obu stron.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy centrum będzie w takiej sytuacji podatnikiem VAT i czy od usługi wykonanej na rzecz agencji (stworzenie i utrzymywanie systemu monitorowania kosztów leczenia) będzie musiało naliczyć VAT.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane