statystyki

Bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega VAT

autor: Mariusz Szulc08.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:46
VAT

Sądy są zdania, że gdy właściciel nieruchomości nie wie o tym, że ktoś bezumownie z niej korzysta, nie może też świadczyć żadnej usługi.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie za nielegalne korzystanie z gruntów powinno być powiększone o podatek od towarów i usług – wyjaśnił dyrektor warszawskiej izby.

Chodziło o spółdzielnię mieszkaniową, która dzierżawiła grunt od urzędu miasta. Do końca 2003 r. regularnie płaciła czynsz. Potem umowa wygasła, a właściciel nieruchomości jej nie odnowił. Nie wzywał jednak spółdzielni do opuszczenia gruntów i nie podejmował prób kontaktu z nią.

Dopiero w 2013 r. miasto przesłało żądanie zapłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości w latach 2004-2013. Sprawa trafiła do sądu. Spółdzielnia rozważała zawarcie ugody i uregulowanie należności. Sądziła, że odszkodowanie zapłacone tytułem bezumownego korzystania z gruntu nie podlega VAT.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Zwrócił uwagę na to, że wynagrodzenie, które miasto otrzyma za tolerowanie bezumownego korzystania z gruntów komunalnych, jest zapłatą za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT. Będzie więc podlegać VAT według stawki odpowiednio: 22 proc. przed 1 stycznia 2011 r. i 23 proc. po tej dacie – wyjaśnił dyrektor izby.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane