statystyki

Bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega VAT

autor: Mariusz Szulc08.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:46
VAT

Sądy są zdania, że gdy właściciel nieruchomości nie wie o tym, że ktoś bezumownie z niej korzysta, nie może też świadczyć żadnej usługi.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie za nielegalne korzystanie z gruntów powinno być powiększone o podatek od towarów i usług – wyjaśnił dyrektor warszawskiej izby.

Chodziło o spółdzielnię mieszkaniową, która dzierżawiła grunt od urzędu miasta. Do końca 2003 r. regularnie płaciła czynsz. Potem umowa wygasła, a właściciel nieruchomości jej nie odnowił. Nie wzywał jednak spółdzielni do opuszczenia gruntów i nie podejmował prób kontaktu z nią.

Dopiero w 2013 r. miasto przesłało żądanie zapłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości w latach 2004-2013. Sprawa trafiła do sądu. Spółdzielnia rozważała zawarcie ugody i uregulowanie należności. Sądziła, że odszkodowanie zapłacone tytułem bezumownego korzystania z gruntu nie podlega VAT.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Zwrócił uwagę na to, że wynagrodzenie, które miasto otrzyma za tolerowanie bezumownego korzystania z gruntów komunalnych, jest zapłatą za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT. Będzie więc podlegać VAT według stawki odpowiednio: 22 proc. przed 1 stycznia 2011 r. i 23 proc. po tej dacie – wyjaśnił dyrektor izby.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane