statystyki

Bezumowne korzystanie z nieruchomości też z podatkiem

autor: Jakub Pawłowski26.01.2017, 07:15; Aktualizacja: 26.01.2017, 09:12
dom, mieszkanie

Nie w każdej sytuacji tolerowanie danej czynności można uznać za świadczenie usługźródło: ShutterStock

Jeżeli miasto przyzwala spółdzielni na użytkowanie swoich nieruchomości, to otrzymane z tego tytułu pieniądze są wynagrodzeniem za świadczenie usług dzierżawy, a nie odszkodowaniem za zajęcie terenów – uznał WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych. We wniosku o interpretację wskazała, że znajduje się w specyficznej sytuacji, bo zarządza osiedlem, nie mając prawa własności, ani prawa użytkowania wieczystego do gruntów, na których przed laty wybudowała budynki mieszkalne.

Wprawdzie jeszcze w latach 70. urząd dzielnicowy ustanowił na jej rzecz użytkowanie wieczyste i zobowiązał się do podpisania umowy notarialnej, ale mimo upływu 40 lat miasto nie zrealizowało tych zobowiązań.

Wezwało za to spółdzielnię w 2010 r. do zapłaty wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości będących de facto jego własnością. Spółdzielnia to zakwestionowała, a sprawa trafiła do sądu okręgowego. Strony zawarły w nim ugodę, na mocy której spółdzielnia wypłaciła miastu odszkodowanie.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane