Zaległości podatkowe: Bierność nie zwalnia z odpowiedzialności

autor: Patrycja Dudek19.09.2016, 07:43; Aktualizacja: 19.09.2016, 09:34
pieniądze

Mężczyzna uważał, że fiskus nie może żądać od niego jej zapłaty.źródło: ShutterStock

Członek zarządu, który faktycznie nie wykonywał powierzonej mu funkcji, i tak odpowie za zaległości podatkowe spółki. Chyba że udowodni, iż ktoś groźbą lub przemocą zmusił go do bierności.

Sędzia NSA Jolanta Sokołowska wyjaśniła, że osoba, która przyjmuje stanowisko członka zarządu, a następnie nie angażuje się w sprawy spółki, nie może liczyć na to, iż bierność uwolni ją od odpowiedzialności za długi spółki.

Przypomniała, że pełnienie funkcji w zarządzie jest dobrowolne i wiąże się nie tylko z prestiżem, ale i z obowiązkami oraz zwiększonym ryzykiem. – W kwestii odpowiedzialności nie ma znaczenia samo wykonywanie bądź niewykonywanie obowiązków w zarządzie. Może się natomiast liczyć to, jaka była tego przyczyna. Zwłaszcza, gdy dana osoba została zmuszona groźbą lub przemocą do objęcia funkcji i biernego zachowania – powiedziała sędzia Sokołowska.

W tym wypadku tak nie było. W sprawie, którą zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny, prezes nie był do niczego przymuszany. Dobrowolnie objął funkcję w zarządzie, następnie ustanowił pełnomocnika, który działał w jego imieniu, a sam wyjechał do Niemiec. W tym czasie spółka popadła w długi, m.in. z tytułu naliczonych, pobranych i niewpłaconych na konto urzędu skarbowego zaliczek na PIT od pracowników. Urząd skarbowy próbował je wyegzekwować od spółki, ale jej majątek na to nie pozwalał. W związku z tym chciał pociągnąć do odpowiedzialności prezesa przebywającego za granicą. Zaległość wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi wyniosła prawie 40 tys. zł.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane