statystyki

Trzeba spłacić cały dług, żeby zdjąć zabezpieczenie

autor: Łukasz Zalewski15.09.2016, 07:31; Aktualizacja: 15.09.2016, 07:57
Skoro zobowiązanie w CIT nie wygasło w całości, to nie wygasł też zastaw skarbowy

Skoro zobowiązanie w CIT nie wygasło w całości, to nie wygasł też zastaw skarbowyźródło: ShutterStock

Zastaw skarbowy, podobnie jak hipoteka, jest niepodzielny i zabezpiecza całą wierzytelność. Spłata części zobowiązania nie powoduje więc wygaśnięcia odpowiednio części zastawu – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która zalegała z zapłatą CIT. Urząd skarbowy zabezpieczył swoją wierzytelność, ustanawiając na majątku spółki (ściślej na jej ruchomościach) zastaw skarbowy. Zostało to wpisane do Rejestru Zastawów Skarbowych.

W odrębnej decyzji urząd rozłożył spółce zapłatę zaległości podatkowych na osiem rat. Ta spłaciła pięć i złożyła wniosek o wykreślenie części wpisów w Rejestrze Zastawów Skarbowych oraz o zmniejszenie pozostałego zabezpieczenia. Uważała bowiem, że skoro spłaciła część zaległości, to w takiej części wygasła też podstawa ustanowienia zastawu.

Naczelnik urzędu skarbowego się na to nie zgodził. Poinformował, że skoro zobowiązanie w CIT nie wygasło w całości, to nie wygasł też zastaw skarbowy. Wyjaśnił też, że ordynacja podatkowa nie pozwala na zmniejszenie zabezpieczenia na niektórych pozycjach zastawu skarbowego, choćby nawet zaległość została częściowo zaspokojona.

WSA w Gliwicach zgodził się z organem. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 42 par. 5 pkt 1 ordynacji, zobowiązanie podatkowe zabezpieczone zastawem skarbowym wygaśnie w momencie, gdy spółka zapłaci cały zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane