statystyki

Państwo żąda VAT od wykonawców, którym wcześniej zapłaciło cenę netto

autor: Patrycja Dudek29.08.2016, 07:29; Aktualizacja: 29.08.2016, 09:18
Chodzi o firmy, które wygrały przetargi na prace w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich realizowanego w latach 2008-2012.

Chodzi o firmy, które wygrały przetargi na prace w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich realizowanego w latach 2008-2012.źródło: ShutterStock

Firmy z branży hydrotechnicznej, które realizowały inwestycje na zlecenie Skarbu Państwa, muszą dopłacić miliony złotych podatku z odsetkami. Wielu grozi upadek.

Ministerstwo Finansów uważa, że wyjścia nie ma i danina musi trafić do budżetu. Stanowisko resortu w tej sprawie zaprezentował wiceminister finansów Leszek Skiba na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Podsekretarz stwierdził, ze sprawa jest skomplikowana, ale MF musi podążać za wskazaniami Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przytoczył wyrok NSA z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt I FSK 1493/14) i wyjaśnił, że to on stworzył ramy prawne do egzekwowania podatku przez administrację skarbową. – Wynika z niego, że prace wykonywane w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie miały na celu ochrony środowiska morskiego i w związku z tym nie mogły korzystać z zerowej stawki VAT – przypomniał podsekretarz.

W obronie przedsiębiorców stanęli Pracodawcy RP, którzy zaapelowali właśnie do premier Beaty Szydło i ministra finansów Pawła Szałamachy o przyjrzenie się działaniom administracji skarbowej. Zwracają uwagę na to, że firmy z branży hydrotechnicznej działały w dobrej wierze i w zaufaniu do organów państwa, a teraz każe im się płacić za nie swoje błędy.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • WyłączTV włącz myślenie(2016-08-30 13:31) Zgłoś naruszenie 20

    Czyli państwo zamawia usługi, państwo stawia warunki, mówi VAT na to macie 0%. Rok, czy dwa później państwo stwierdza, że się pomyliło i żąda zapłaty VATu, którego przecież nie płaciło, bo samo ustaliło 0%. Za swoją pomyłkę każe płacić innym. Poprzewracało im się tam w głowach w tych urzędach i ministerstwach. I weź tu rób interesy z władzą publiczną.

    Odpowiedz
  • pierydolony system (2016-08-29 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    I w czym problem :D w oparciu o decyzję sądu niech wystawią korekty vat o wysokość vatu i niech państwo stanie się dłużnikiem... z odsetkami...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane