statystyki

Państwo żąda VAT od wykonawców, którym wcześniej zapłaciło cenę netto

autor: Patrycja Dudek29.08.2016, 07:29; Aktualizacja: 29.08.2016, 09:18
Chodzi o firmy, które wygrały przetargi na prace w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich realizowanego w latach 2008-2012.

Chodzi o firmy, które wygrały przetargi na prace w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich realizowanego w latach 2008-2012.źródło: ShutterStock

Firmy z branży hydrotechnicznej, które realizowały inwestycje na zlecenie Skarbu Państwa, muszą dopłacić miliony złotych podatku z odsetkami. Wielu grozi upadek.

Ministerstwo Finansów uważa, że wyjścia nie ma i danina musi trafić do budżetu. Stanowisko resortu w tej sprawie zaprezentował wiceminister finansów Leszek Skiba na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Podsekretarz stwierdził, ze sprawa jest skomplikowana, ale MF musi podążać za wskazaniami Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przytoczył wyrok NSA z 14 kwietnia 2015 r. (sygn. akt I FSK 1493/14) i wyjaśnił, że to on stworzył ramy prawne do egzekwowania podatku przez administrację skarbową. – Wynika z niego, że prace wykonywane w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich nie miały na celu ochrony środowiska morskiego i w związku z tym nie mogły korzystać z zerowej stawki VAT – przypomniał podsekretarz.

W obronie przedsiębiorców stanęli Pracodawcy RP, którzy zaapelowali właśnie do premier Beaty Szydło i ministra finansów Pawła Szałamachy o przyjrzenie się działaniom administracji skarbowej. Zwracają uwagę na to, że firmy z branży hydrotechnicznej działały w dobrej wierze i w zaufaniu do organów państwa, a teraz każe im się płacić za nie swoje błędy.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • WyłączTV włącz myślenie(2016-08-30 13:31) Zgłoś naruszenie 20

    Czyli państwo zamawia usługi, państwo stawia warunki, mówi VAT na to macie 0%. Rok, czy dwa później państwo stwierdza, że się pomyliło i żąda zapłaty VATu, którego przecież nie płaciło, bo samo ustaliło 0%. Za swoją pomyłkę każe płacić innym. Poprzewracało im się tam w głowach w tych urzędach i ministerstwach. I weź tu rób interesy z władzą publiczną.

    Odpowiedz
  • pierydolony system (2016-08-29 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    I w czym problem :D w oparciu o decyzję sądu niech wystawią korekty vat o wysokość vatu i niech państwo stanie się dłużnikiem... z odsetkami...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane