Komenda policji, która wypłaci przesłuchanym równowartość utraconych z tego powodu dochodów, nie musi potrącać od niej zaliczki na PIT – potwierdził dyrektor bydgoskiej izby.
Dodał, że w takim wypadku należy tylko wystawić i przesłać do końca lutego następnego roku, zarówno świadkom, jak i urzędowi skarbowemu, informację PIT-8C. Należy wykazać w niej wysokość wypłaconych kwot.
Pytanie zadała komenda policji, która wielokrotnie wzywa świadków wypadków samochodowych bądź przestępstw w celu ich przesłuchania. Na podstawie art. 618b kodeksu postępowania karnego takiej osobie przysługuje zwrot utraconego dochodu lub zarobku. Pracodawca natomiast ma obowiązek zwolnić podwładnego od pracy, zgodnie z par. 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632). Powinien też wydać zaświadczenie określające wysokość wynagrodzenia utraconego przez pracownika – świadka przestępstwa, a komenda policji powinna wypłacić taką należność.
Komenda niepotrącała jednak od niej zaliczek na podatek, wystawiała tylko informację PIT-8C w której wykazywała wysokość przekazanych kwot. Sądziła, że z podatku powinien rozliczyć się sam przesłuchiwany.
Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Wyjaśnił, że wypłacane świadkom kwoty utraconego zarobku są dla nich przychodem z innych źródeł. To zaś faktycznie oznacza, że komenda policji nie musi potrącać z tego tytułu zaliczek na podatek. Musi tylko wystawić i przesłać PIT-8C.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 maja 2016 r., nr ITPB2/4511-160/16/RS.