statystyki

Świadek przestępstwa rozlicza zwrot utraconego zarobku

autor: Mariusz Szulc01.06.2016, 06:53; Aktualizacja: 01.06.2016, 08:54
Komenda niepotrącała jednak od niej zaliczek na podatek, wystawiała tylko informację PIT-8C w której wykazywała wysokość przekazanych kwot.

Komenda niepotrącała jednak od niej zaliczek na podatek, wystawiała tylko informację PIT-8C w której wykazywała wysokość przekazanych kwot.źródło: ShutterStock

Komenda policji, która wypłaci przesłuchanym równowartość utraconych z tego powodu dochodów, nie musi potrącać od niej zaliczki na PIT – potwierdził dyrektor bydgoskiej izby.

Dodał, że w takim wypadku należy tylko wystawić i przesłać do końca lutego następnego roku, zarówno świadkom, jak i urzędowi skarbowemu, informację PIT-8C. Należy wykazać w niej wysokość wypłaconych kwot.

Pytanie zadała komenda policji, która wielokrotnie wzywa świadków wypadków samochodowych bądź przestępstw w celu ich przesłuchania. Na podstawie art. 618b kodeksu postępowania karnego takiej osobie przysługuje zwrot utraconego dochodu lub zarobku. Pracodawca natomiast ma obowiązek zwolnić podwładnego od pracy, zgodnie z par. 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632). Powinien też wydać zaświadczenie określające wysokość wynagrodzenia utraconego przez pracownika – świadka przestępstwa, a komenda policji powinna wypłacić taką należność.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane