statystyki

Świadek przestępstwa rozlicza zwrot utraconego zarobku

autor: Mariusz Szulc01.06.2016, 06:53; Aktualizacja: 01.06.2016, 08:54
Komenda niepotrącała jednak od niej zaliczek na podatek, wystawiała tylko informację PIT-8C w której wykazywała wysokość przekazanych kwot.

Komenda niepotrącała jednak od niej zaliczek na podatek, wystawiała tylko informację PIT-8C w której wykazywała wysokość przekazanych kwot.źródło: ShutterStock

Komenda policji, która wypłaci przesłuchanym równowartość utraconych z tego powodu dochodów, nie musi potrącać od niej zaliczki na PIT – potwierdził dyrektor bydgoskiej izby.

Dodał, że w takim wypadku należy tylko wystawić i przesłać do końca lutego następnego roku, zarówno świadkom, jak i urzędowi skarbowemu, informację PIT-8C. Należy wykazać w niej wysokość wypłaconych kwot.

Pytanie zadała komenda policji, która wielokrotnie wzywa świadków wypadków samochodowych bądź przestępstw w celu ich przesłuchania. Na podstawie art. 618b kodeksu postępowania karnego takiej osobie przysługuje zwrot utraconego dochodu lub zarobku. Pracodawca natomiast ma obowiązek zwolnić podwładnego od pracy, zgodnie z par. 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632). Powinien też wydać zaświadczenie określające wysokość wynagrodzenia utraconego przez pracownika – świadka przestępstwa, a komenda policji powinna wypłacić taką należność.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane