statystyki

Rozliczenie z fiskusem: Konkubent dziedziczy, ale zapłaci podatek

autor: Łukasz Zalewski09.05.2016, 19:00
Daniny od spadku nie płacą jedynie członkowie najbliższej rodziny.

Daniny od spadku nie płacą jedynie członkowie najbliższej rodziny.źródło: ShutterStock

Pani Beata żyła przez 20 lat z konkubentem, z którym ma córkę. Wspólnie z partnerem kupili mieszkanie, wyposażyli je i utrzymywali. Wszystko jednak było zapisane na partnera, który niestety nieoczekiwanie zmarł. Na szczęście po urodzeniu dziecka konkubenci spisali testament, z którego wynikało, że po zmarłym dziedziczy pani Beata. – Czy w związku z otrzymaniem spadku będę zwolniona z podatku od otrzymanego majątku? Jak powinnam się rozliczyć z fiskusem – pyta czytelniczka.

Niestety, pani Beata nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków, ponieważ dotyczy ono członków najbliższej rodziny. Mało tego, fiskus może zażądać podatku od spadku, jeśli nie będzie ona w stanie wykazać, że przeznaczyła pieniądze na zakup mieszkania i jego wyposażenie.

Zacznijmy od zwolnienia z podatku. Z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że zwolnienie dotyczy małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństw, ojczymów i macoch. Ustawa nie zalicza do tego grona osób formalnie niespokrewnionych, czyli konkubentów. Jak wynika z art. 14 ust. 3 ustawy, w podatku od spadków i darowizn mamy trzy grupy podatników. Do I grupy zalicza się wyżej wymienione osoby, do II grupy – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych, a do grupy III – innych nabywców. Z przepisu wynika więc, że konkubenci zaliczani są do III grupy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane