statystyki

Rozliczenie z fiskusem: Konkubent dziedziczy, ale zapłaci podatek

autor: Łukasz Zalewski09.05.2016, 19:00
Daniny od spadku nie płacą jedynie członkowie najbliższej rodziny.

Daniny od spadku nie płacą jedynie członkowie najbliższej rodziny.źródło: ShutterStock

Pani Beata żyła przez 20 lat z konkubentem, z którym ma córkę. Wspólnie z partnerem kupili mieszkanie, wyposażyli je i utrzymywali. Wszystko jednak było zapisane na partnera, który niestety nieoczekiwanie zmarł. Na szczęście po urodzeniu dziecka konkubenci spisali testament, z którego wynikało, że po zmarłym dziedziczy pani Beata. – Czy w związku z otrzymaniem spadku będę zwolniona z podatku od otrzymanego majątku? Jak powinnam się rozliczyć z fiskusem – pyta czytelniczka.

Niestety, pani Beata nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków, ponieważ dotyczy ono członków najbliższej rodziny. Mało tego, fiskus może zażądać podatku od spadku, jeśli nie będzie ona w stanie wykazać, że przeznaczyła pieniądze na zakup mieszkania i jego wyposażenie.

Zacznijmy od zwolnienia z podatku. Z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że zwolnienie dotyczy małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństw, ojczymów i macoch. Ustawa nie zalicza do tego grona osób formalnie niespokrewnionych, czyli konkubentów. Jak wynika z art. 14 ust. 3 ustawy, w podatku od spadków i darowizn mamy trzy grupy podatników. Do I grupy zalicza się wyżej wymienione osoby, do II grupy – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych, a do grupy III – innych nabywców. Z przepisu wynika więc, że konkubenci zaliczani są do III grupy.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane