Są ułatwienia w zasadach opodatkowania akcyzą samochodów osobowych

autor: Bogusław Śledź11.01.2016, 09:13; Aktualizacja: 29.01.2016, 10:07
kredyt samochodowy-motoryzacja-kluczyki

Nowelizacja wprowadziła zmiany w zakresie uprawnień do zwrotu podatku.źródło: ShutterStock

W niektórych przypadkach faktura VAT jest bez obligatoryjnych danych. Od tego roku powinna jednak zawierać informacje, które są niezbędne z punktu widzenia prawidłowego poboru akcyzy.

1 stycznia 2016 r. zostały zmienione niektóre przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów osobowych. Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym dotyczą: faktury sprzedaży, uprawnień podmiotu do zwrotu akcyzy oraz zaświadczenia o zwolnieniu od akcyzy samochodów osobowych będących specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, przeznaczonym do działalności leczniczej. Nowelizacja została wprowadzona ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych ustaw (dalej: nowela).

Zmiany w dokumentacji

Na podstawie noweli na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego ma obecnie obowiązek wykazania na fakturze lub oświadczeniu załączanym do faktury kwoty akcyzy, zawartej w cenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych, wskazanych na fakturze. Ustawodawca uzasadnił wprowadzenie tej zmiany tym, że przepisy akcyzowe w określonych przypadkach odwołują się do dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy, np. w przypadku ubiegania się o zwrot zapłaconej akcyzy przez podmiot, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu wyrobu akcyzowego (lub samochodu osobowego) nabytego przez podatnika. Jeżeli podmiot zapłacił akcyzę w cenie nabycia dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy będzie faktura z wykazaną akcyzą. Należy zauważyć, że także w innych przypadkach uzasadnione będzie zamieszczenie w fakturze informacji o akcyzie, np. w przypadku obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej w cenie zakupu wyrobów akcyzowych zużytych do wytworzenia innych wyrobów akcyzowych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane