statystyki

Zwrot akcyzy tylko dla producentów rolnych

autor: Łukasz Zalewski03.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:03
rolnictwo, pole, uprawa, żniwa, kombajn, rolnik

Burmistrz gminy odmówił zwrotu akcyzy.źródło: Materiały Prasowe

Tylko producenci rolni posiadający gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego mogą się ubiegać się o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego – uznał WSA w Opolu.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w lutym 2015 r. złożyła wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do końca 2014 r. była ona właścicielką prawie 40 ha użytków rolnych, ale w grudniu podarowała je synowi. Pozostała jedynie współwłaścicielką innej działki, lecz o powierzchni zaledwie 0,3 ha.

Burmistrz gminy odmówił jej zwrotu akcyzy. Wyjaśnił, że przysługuje on jedynie producentom rolnym, a podatniczka w dniu składania wniosku o zwrot nie miała już takiego statusu. Do producentów zalicza się bowiem osoby będące posiadaczami gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, a więc o powierzchni co najmniej 1 ha fizycznego lub 1 ha przeliczeniowego. Co więcej, producent musi posiadać takie gospodarstwo w dniu 1 lutego danego roku.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane