statystyki

Są ułatwienia w zasadach opodatkowania akcyzą samochodów osobowych

autor: Bogusław Śledź11.01.2016, 09:13; Aktualizacja: 29.01.2016, 10:07
kredyt samochodowy-motoryzacja-kluczyki

Nowelizacja wprowadziła zmiany w zakresie uprawnień do zwrotu podatku.źródło: ShutterStock

W niektórych przypadkach faktura VAT jest bez obligatoryjnych danych. Od tego roku powinna jednak zawierać informacje, które są niezbędne z punktu widzenia prawidłowego poboru akcyzy.

1 stycznia 2016 r. zostały zmienione niektóre przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów osobowych. Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym dotyczą: faktury sprzedaży, uprawnień podmiotu do zwrotu akcyzy oraz zaświadczenia o zwolnieniu od akcyzy samochodów osobowych będących specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, przeznaczonym do działalności leczniczej. Nowelizacja została wprowadzona ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych ustaw (dalej: nowela).

Zmiany w dokumentacji

Na podstawie noweli na żądanie nabywcy podatnik podatku akcyzowego ma obecnie obowiązek wykazania na fakturze lub oświadczeniu załączanym do faktury kwoty akcyzy, zawartej w cenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych, wskazanych na fakturze. Ustawodawca uzasadnił wprowadzenie tej zmiany tym, że przepisy akcyzowe w określonych przypadkach odwołują się do dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy, np. w przypadku ubiegania się o zwrot zapłaconej akcyzy przez podmiot, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu wyrobu akcyzowego (lub samochodu osobowego) nabytego przez podatnika. Jeżeli podmiot zapłacił akcyzę w cenie nabycia dokumentem potwierdzającym zapłatę akcyzy będzie faktura z wykazaną akcyzą. Należy zauważyć, że także w innych przypadkach uzasadnione będzie zamieszczenie w fakturze informacji o akcyzie, np. w przypadku obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej w cenie zakupu wyrobów akcyzowych zużytych do wytworzenia innych wyrobów akcyzowych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane