statystyki

Koncepcja dobrej wiary coraz częściej także w podatku akcyzowym

autor: Kaj04.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2016, 10:37
Dominika Cabaj doradca podatkowy, partner w kancelarii Cabaj Kotala

Dominika Cabaj doradca podatkowy, partner w kancelarii Cabaj Kotalaźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

Czy działanie w dobrej wierze może uchronić przed zapłatą podatku akcyzowego w przypadku oszustwa kontrahenta?

Akademia podatkowa 1888

Do tej pory koncepcja dobrej wiary na gruncie rozliczeń podatku akcyzowego praktycznie nie istniała. Ostatnio pojawiły się jednak symptomy wskazujące na to, że w pewnym stanie prawnym podatnik może się bronić przed naliczeniem akcyzy, jeżeli się okaże, że dopełnił wszystkich obowiązków wynikających z przepisów akcyzowych, natomiast oszustwa dopuścił się jego kontrahent, o czym podatnik nie wiedział i nie mógł wiedzieć.

Po raz pierwszy koncepcje dobrej wiary w podatku akcyzowym zastosował Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 12 lutego 2015 r. (sygn. akt SK 14/12) dotyczącym oświadczeń przy obrocie olejami opałowymi. Trybunał uznał, że podatnik nie może ponosić negatywnych konsekwencji składania oświadczeń o przeznaczeniu oleju do celów opałowych przez jego nabywców, w przypadku gdy nie miał świadomości, że przyjmuje oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego zawierającego nieprawdziwe dane. Wówczas bowiem skorzystanie z preferencyjnej stawki lub zwolnienia podatkowego byłoby niemożliwe do spełnienia, co godziłby w zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa (art. 2 konstytucji) oraz zasadę proporcjonalności ograniczeń praw majątkowych jednostki (art. 64 ust. 1 i 3 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji).


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane