Doradcy podatkowi chcą mieć togi i stawać w sądzie powszechnym

autor: Łukasz Zalewski15.04.2015, 07:32; Aktualizacja: 15.04.2015, 08:35
Firma, doradca, finanse

Celem doradców jest też wprowadzenie aplikacji przygotowujących do wykonywania zawodu – na wzór aplikacji radcowskiej i adwokackiej.źródło: ShutterStock

Własny strój urzędowy, prawo do obrony klienta w sprawach karnoskarbowych i likwidacja pouczeń o sposobie zaskarżenia wyroku – to dziś główne postulaty Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Celem doradców jest też wprowadzenie aplikacji przygotowujących do wykonywania zawodu – na wzór aplikacji radcowskiej i adwokackiej. Miałoby to pozwolić im występować przed sądami powszechnymi (np. rejonowymi) w sprawach ubezpieczeń społecznych i karnoskarbowych.

– Chcemy, aby doradca podatkowy był traktowany podobnie jak adwokat i radca prawny. Jeśli zostaniemy zrównani z innymi profesjonalistami, to każdy doradca, który zdecyduje się na reprezentowanie podatnika w sądzie, powinien być do tego bardzo dobrze przygotowany – mówi w wywiadzie dla DGP prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Do zrealizowania postulatów zobowiązał izbę Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych. Ma ona na to czas do końca 2017 r.

Nie będzie nowelizacji

Do postulatów odniósł się niedawno także wiceminister finansów Janusz Cichoń w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 31711). Stwierdził, że w tym roku nie ma szans na ich realizację, bo resort nie planuje nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Natomiast za „wart szczególnej uwagi” uznał postulat przyznania doradcom podatkowym prawa występowania przed sądami w strojach urzędowych, czyli w togach.

Zdaniem prof. Glumińskiej-Pawlic tę zmianę można przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo nie wymaga ona nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym.

– Wystarczy jedynie zmiana regulaminu Naczelnego Sądu Administracyjnego – uważa przewodnicząca KRDP.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • pozywam.blogspot.com(2015-04-17 11:27) Zgłoś naruszenie 30

  Nie ma żadnych sensowych argumentów przemawiających za tym, aby nie dopuścić doradców podatkowych do reprezentacji przed sądami powszechnymi w określonych kategoriach spraw. To tylko kwestia konwencji i konkurencji. Taka jest prawda.

  Odpowiedz
 • Alojzy(2015-04-16 07:29) Zgłoś naruszenie 22

  Panie mlody radca prawny widać, że pan młody i nie masz Pan pojęcia co to doradztwo podatkowe.

  Odpowiedz
 • młody r.pr.(2015-04-15 18:29) Zgłoś naruszenie 01

  hahahahahahahahahaahha uśmiałem się. Kto tym ludziom broni iść na aplikacje r.pr. adw., i robić papiery na doradcę? Najwięksi frustraci i roszczeniowcy to osoby, które niby wszystko wiedzą a jak przyjdzie co do czego to się boją podjąć konkretną decyzję i działać. Spotykam się w swojej pracy codziennie z takimi osobami, dyrektorami, kierownikami, pracownikami i innymi (straszymi 15-20-30 lat i tyleż samo doświadczenia bo mam kilka jednostek). Posłuchać ich można by pomyśleć, że naprawdę wszystko wiedzą ale przychodzi konkretny problem (nie podręcznikowy, przekrojowy) to już nie wiedzą co robić, jak się zachować i pytają wtedy mnie i co Wy na to? Doradca zna 1-2-3-4 ustawy a inne już nie. Materia większości spraw zazwyczaj jest skomplikowana, obejmuje kilka dziedzin prawa i bez wiedzy prawniczej się nie obędzie.

  Odpowiedz
 • radca prawny(2015-04-15 12:43) Zgłoś naruszenie 00

  Być może była o tym mowa w artykule.
  Niestety "biedny organ podatkowy" oferuje tylko to;

  "Pozostało jeszcze 84% treści

  Aby zobaczyć cały artykuł, wykup dostęp"

  Odpowiedz
 • Edek(2015-04-15 12:02) Zgłoś naruszenie 02

  I pewnie tak będzie...

  Odpowiedz
 • dor.pod.(2015-04-15 09:57) Zgłoś naruszenie 02

  Takie właśnie są plany: aplikacja, praktyki i egzamin na koniec.

  Odpowiedz
 • radca prawny(2015-04-15 09:33) Zgłoś naruszenie 02

  Niech zrobią im też 3-letnią aplikację. W tygodniu 1 dzień wykładów i 1 dzień praktyki + egzamin na koniec.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane