statystyki

Adwokaci i radcowie prawni nie widzą doradców w sądach powszechnych

autor: Łukasz Zalewski16.04.2015, 07:45; Aktualizacja: 16.04.2015, 08:50
prawnik; adwokat

Problem dotyczy rozszerzenia uprawnień doradców podatkowych o prawo do reprezentowania podatników przed sądami publicznymiźródło: ShutterStock

Przedstawiciele korporacji prawniczych są przeciwni temu, by doradcy podatkowi mogli bronić klientów w sprawach karnoskarbowych i z zakresu ubezpieczeń społecznych

Przypomnijmy – pisaliśmy o tym we wczorajszej DGP – do rozszerzenia kompetencji doradców podatkowych zmierza ich samorząd – Krajowa Izba Doradców Podatkowych. Warunkiem miałoby być posiadanie wyższego wykształcenia prawniczego oraz odbycie odpowiedniej aplikacji.

Obecnie występowanie w sprawach karnych skarbowych jest domeną adwokatów, a od 1 lipca 2015 r. stanie się także uprawnieniem radców prawnych. DGP spytał więc o opinie przedstawicieli tych korporacji, co sądzą o pomyśle KIDP.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • jj(2015-04-16 23:23) Zgłoś naruszenie 10

  adwokaci nie wiedza co to podatek naliczony i nalezny a mowia ze znaja sie na podatkach.hehe

  Odpowiedz
 • jorry123(2015-04-18 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  oj chyba jest dokładnie odwrotnie, niż adwokaci mówią, większość z nich - moim zdaniem - nie dość, że nie ma bladego pojęcia o prawie podatkowym, to na dodatek nie rozumie postępowań karnoskarbowych.

  Odpowiedz
 • r(2015-04-17 07:19) Zgłoś naruszenie 00

  słuszna teza, poza tym w Polsce głównie również prawo podatkowe przyczynia się z reguły do wszelkiej stagnacji i ubóstwa !

  Odpowiedz
 • dor.pod.(2015-04-17 09:38) Zgłoś naruszenie 00

  do ad 4
  A propos pokory - jak ktoś dla kogo przepisy prawa podatkowego są jak czarna magia czy chińskie znaki może twierdzić, że zapewnia rzetelną obronę oskarżonemu o naruszenie tych przepisów? To przecież kpina.
  A a propos porównań - adwokat broniący w sprawie karnoskarbowej przypomina ślepego chirurga: ciąć potrafi, ale pacjenta nie widzi...

  Odpowiedz
 • dor.pod.(2015-04-16 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Wypowiedź adwokata rewelacyjna;-) "Mamy wiedzę, doświadczenie i umiejętności również w zakresie prawa podatkowego. W sytuacji, gdy dochodzi do nałożenia się odpowiedzialności karnej z niewykonaniem pewnych obowiązków podatkowych, bo zazwyczaj to jest podstawą odpowiedzialności karnoskarbowej, to osobą, która zapewnia rzetelną obronę, jest adwokat". Adwokaci nie mają ŻADNEJ wiedzy w zakresie prawa podatkowego, więc mówienie o zapewnianiu rzetelnej obrony jest żartem.
  "Mogę zrozumieć intencje samorządu doradców, który działa w interesie swoich członków, ale interes samorządu zawodowego to jedno, a interes publiczny to drugie". Słyszeć to z ust adwokata... WYBORNE
  "Po co tworzyć kolejny zawód z kompetencjami takimi, jakie przysługują adwokatom? " No i jak zawsze wszystko w temacie;-)

  Odpowiedz
 • pozywam.blogspot.com(2015-04-17 11:18) Zgłoś naruszenie 00

  A ja ich widzę :-)

  http://pozywam.blogspot.com/2015/04/adwokatow-i-radcow-prawnych-poaczy.html

  Odpowiedz
 • Leonsjo(2015-04-16 13:20) Zgłoś naruszenie 00

  A na egzaminie adwokackim i radcowskim nie ma przecież prawa podatkowego

  Odpowiedz
 • do dor. pod.(2015-04-16 14:52) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli znasz się na prawie podatkowym - to się nim zajmuj. Fakt, iż sądzisz, że to Ci wystarczy do występowania w sprawie karnoskarbowej, czy w ogóle w jakiejkolwiek sprawie przed sądem powszechnym, tylko potwierdza, że nie powinieneś (przynajmniej na razie z aktualnym stanem umysłu i wiedzy) znaleźć się w sądzie jako obrońca.

  Odpowiedz
 • dor.pod.(2015-04-16 16:37) Zgłoś naruszenie 00

  Z pewnością sama znajomość prawa podatkowego nie jest wystarczająca do występowania jako obrońca w sprawach karnoskarbowych. Dlatego właśnie Kodeks Karny Skarbowy i mająca do niego zastosowanie część przepisów KPK stanowią obowiązkową część egzaminu na doradcę podatkowego.
  Kto powinien zatem "w interesie publicznym" bronić w sprawach karnoskarbowych? Doradca podatkowego - prawnik, ekspert w zakresie prawa podatkowego ze znajomością KKS czy może adwokat - osoba nie mająca zielonego pojęcia o prawie podatkowym i zupełnie mgliste o KKS?

  Odpowiedz
 • ad. 9 dor. pod(2015-04-17 17:01) Zgłoś naruszenie 00

  Trafiłeś kulą w płot bo akurat przez kilka lat pracowałem w administracji skarbowej więc dokładnie wiem jako to działa i co możesz wiedzieć. Odszedłem bo zajmowanie się prawem pod. jest pasjonujące jak jazda ciągnikiem. Niestety prawda jest taka, że dor. pod. to księgowy, który trochę precyzyjniej niż pozostali umie się wypowiedzieć na piśmie i tylko tyle. Nie deprecjonuję nikogo, tylko twierdze, że obrona karna wymaga pokory i doświadczenia. Sprawy karnoskarbowe wbrew twoim wyobrażeniom konstrukcyjnie są proste. Problemy pojawiają się w innych miejscach, o których nie masz pojęcia, gdyż operujesz w procedurze administracyjnej, dostęp do akt, środki zapobiegawcze, wyczerpani nerwowo podejrzani, wymiar i rodzaj kary. Wbrew temu co Ci się wydaje problemem nie jest wykładnia prawa podatkowego, bo to akurat jest w każdej sprawie przenicowane na wylot. Do spraw rachunkowych powołuje się biegłych rewidentów. Radzę zejść na ziemię.

  Odpowiedz
 • Dor. podatkowy(2015-04-16 21:05) Zgłoś naruszenie 00

  W sądach administracyjnych teźl doradców podatkowych adwokaci i radcowie prawni nie widzieli i co się okazało źe jest nieźle.Przed sądami powszechnym w sprawach ZUS juz jako doradca podatkowy mogę występować gdyź mam stałe zlecenie klienta i to ja przed nim odpowiadam jak go reprezentuję. Nie dziwię się stanowisko tych korporacji porostu boją się konkurencji i tego źe możemy to w tych sprawach robić lepiej.

  Odpowiedz
 • ad 4(2015-04-16 22:03) Zgłoś naruszenie 00

  Właśnie dlatego twierdzę, że nie jesteś w stanie bronić. Niestety "część KPK" jest wysoce niewystarczająca -:) A nawet jak przeczytasz cały, też Ci to nie wystarczy. Testy na egzaminie na doradcę, czy nawet cz. ustna w zakresie karnoskarbowym to niestety nawet nie jest wierzchołek. Ot poznałeś coś przez mgłę i tyle. Porównanie pracy doradcy pod. do pracy adwokata-obrońcy, to jak porównanie pracy kierowcy do pilota samolotu. Niby podobnie - jednak przy tym drugim musisz kontrolować dużo więcej parametrów i wymiarów przestrzeni, a i to czasem nie wystarczy. Prawo podatkowe to administratywistka, liczy się liczy treść pisma, i to co powiesz przed WSA jest już wtórne, w karnym bardziej liczy się twoje słowo i prawidłowe reakcje. Trochę pokory.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane