PIT może być nawet przed podziałem majątku

autor: Patrycja Dudek14.05.2019, 07:18; Aktualizacja: 14.05.2019, 07:18
Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na to, że obowiązek rozliczenia się ze współwłaścicielem z dochodów ze wspólnej nieruchomości istnieje całkowicie odrębnie od obowiązku świadczeń na potrzeby rodziny.

Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na to, że obowiązek rozliczenia się ze współwłaścicielem z dochodów ze wspólnej nieruchomości istnieje całkowicie odrębnie od obowiązku świadczeń na potrzeby rodziny.źródło: ShutterStock

Po zniesieniu wspólności majątkowej środki od męża na zaspokojenie potrzeb rodziny są opodatkowane, nawet gdy ich źródłem jest najem mieszkań, których żona wciąż pozostaje współwłaścicielem – stwierdził dyrektor KIS.

Chodziło o kobietę porzuconą przez męża. Sąd zasądził na jej rzecz kwotę 1300 zł miesięcznie od byłego małżonka. Były to pieniądze na zaspokojenie potrzeb rodziny, przyznane na podstawie art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.).

Przez dwa lata kwoty te nie były opodatkowane ze względu na to, że małżonkowie pozostawali we wspólności małżeńskiej. Ustawa o PIT mówi bowiem jasno, że jej przepisów nie stosuje się do świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny objętych wspólnością majątkową małżeńską (art. 2 ust. 1 pkt 7).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane