Fiskus chce daniny nawet przy krótkoterminowym najmie, np. na kilkanaście dni. Ale wystarczy udostępnić powierzchnię od drugiego dnia miesiąca, by całkiem uniknąć obowiązku podatkowego.
Fiskus chce daniny nawet przy krótkoterminowym najmie, np. na kilkanaście dni. Ale wystarczy udostępnić powierzchnię od drugiego dnia miesiąca, by całkiem uniknąć obowiązku podatkowego.
Taki wniosek płynie z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 kwietnia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.37.2019.1.MS. Zdaniem ekspertów potwierdza ona, że ustawodawca nie przewidział sytuacji, w których powierzchnie będą wynajmowane na krótsze terminy niż wielomiesięczny.
/>
Problem dotyczy podatku od przychodów z budynków (komercyjnych), a ściślej przepisów wprowadzonych od 2019 r. wskutek nowelizacji z 15 czerwca 2018 r., o zmianie przepisów o PIT, CIT oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 1291). Zmieniony został wówczas art. 24b ustawy o CIT.
Z jego ust. 6 wynika, że gdy budynek został oddany do używania w części, przychód ustala się proporcjonalnie do udziału powierzchni użytkowej oddanej do używania w całkowitej powierzchni użytkowej tego budynku. Proporcję tę ustala się w pierwszym dniu miesiąca, bo ust. 6 odnosi się tu do ust. 3, gdzie mowa jest o pierwszym dniu każdego miesiąca.
Podatnik, który zwrócił się z wnioskiem o interpretację, chciał się upewnić, że podatek od przychodów z budynków w ogóle nie dotyczy krótkoterminowego wynajmu, np. na kilka godzin lub kilka dni. Wskazywał, że przychód ustala się proporcjonalnie do udziału powierzchni użytkowej oddanej do używania w całkowitej powierzchni użytkowej budynku w całym okresie rozliczeniowym, a okresem tym jest miesiąc. Dodatkowym argumentem miało być to, że ustawodawca nie przewidział w tym zakresie żadnej metodologii liczenia.
Dyrektor KIS uznał jednak, że podatek jest należny, jeżeli tylko w pierwszym dniu miesiąca powierzchnie były przedmiotem najmu.
Przypomniał, że jeżeli budynek został oddany w najem (dzierżawę) w części, to przychód ustala się proporcjonalnie do udziału powierzchni wynajętej (dzierżawionej) w całkowitej powierzchni użytkowej tego obiektu. Proporcję tę ustala się na pierwszy dzień każdego miesiąca, natomiast w miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji – na dzień wprowadzenia środka trwałego do ewidencji.
Nie ma przy tym znaczenia czas, na jaki zawarto umowę najmu – stwierdził dyrektor. Uznał więc, że nawet jeżeli powierzchnia jest wynajęta na kilka godzin lub dni, to podatek trzeba zapłacić, przy czym w kalkulacji należy wziąć pod uwagę powierzchnię objętą umową najmu (dzierżawy) na pierwszy dzień miesiąca.
Michał Rodak, doradca podatkowy z Grant Thornton, zwraca uwagę na absurd, do którego prowadzą takie przepisy. – Jeżeli podatnik wynajmie powierzchnię nie pierwszego, lecz drugiego dnia miesiąca, to nie będzie musiał uwzględniać tego najmu w kalkulacji przychodów z budynku – wskazuje ekspert.
Jego zdaniem to absurd i z pewnością nie taki był cel ustawodawcy.
Do czego to może prowadzić? – Firmy zajmujące się krótkoterminowym najmem, np. sal konferencyjnych, specjalnie nie będą podpisywać umów na ich wynajem w pierwszym dniu miesiąca tylko po to, aby nie uwzględniać tego najmu przy obliczaniu podatku. Nie jestem przekonany, czy aby na pewno o to chodziło ustawodawcy – mówi Michał Rodak.
Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy z Thedy & Partners, wskazuje, że interpretacja dyrektora KIS wynika z literalnego brzmienia przepisów. A ustawodawca, konstruując przepisy, skoncentrował się na dłuższych umowach najmu. – Nie przewidział natomiast sytuacji, w której powierzchnie będą udostępniane np. na kilka lub kilkanaście godzin bądź dni – mówi ekspert.
Przestrzega jednak przed świadomym unikaniem najmu pomieszczeń pierwszego dnia miesiąca. Fiskus może bowiem to zakwestionować, sięgając po generalną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Uzna, że podatnik postępuje w sposób sztuczny, w celu uniknięcia daniny od przychodów z budynków.
Michał Rodak wskazuje też na kolejne problemy, które rodzi interpretacja dyrektora KIS.
Przykładowo nie wiadomo, jak należy uwzględnić przychody z krótkoterminowego najmu sali konferencyjnej, gdy jest on jedynie częścią składową kompleksowej usługi organizacja konferencji. Chodzi o takie sytuacje, gdy poza udostępnieniem sali podatnik zapewnia swoim klientom wiele innych świadczeń, np. obsługę muzyczną, wyżywienie, witanie gości itp.
– Czy w takiej sytuacji wynajem jest również objęty art. 24b ustawy o CIT? – zastanawia się ekspert.
Jego zdaniem przepis absolutnie wymaga doprecyzowania. – W obecnej formie może on powodować absurdalne zachowania podatników, tak jak wspomniane już niewynajmowanie powierzchni w pierwszym dniu miesiąca – mówi Michał Rodak.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama