statystyki

PIT może być nawet przed podziałem majątku

autor: Patrycja Dudek14.05.2019, 07:18; Aktualizacja: 14.05.2019, 07:18
Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na to, że obowiązek rozliczenia się ze współwłaścicielem z dochodów ze wspólnej nieruchomości istnieje całkowicie odrębnie od obowiązku świadczeń na potrzeby rodziny.

Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na to, że obowiązek rozliczenia się ze współwłaścicielem z dochodów ze wspólnej nieruchomości istnieje całkowicie odrębnie od obowiązku świadczeń na potrzeby rodziny.źródło: ShutterStock

Po zniesieniu wspólności majątkowej środki od męża na zaspokojenie potrzeb rodziny są opodatkowane, nawet gdy ich źródłem jest najem mieszkań, których żona wciąż pozostaje współwłaścicielem – stwierdził dyrektor KIS.

Chodziło o kobietę porzuconą przez męża. Sąd zasądził na jej rzecz kwotę 1300 zł miesięcznie od byłego małżonka. Były to pieniądze na zaspokojenie potrzeb rodziny, przyznane na podstawie art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.).

Przez dwa lata kwoty te nie były opodatkowane ze względu na to, że małżonkowie pozostawali we wspólności małżeńskiej. Ustawa o PIT mówi bowiem jasno, że jej przepisów nie stosuje się do świadczeń na zaspokojenie potrzeb rodziny objętych wspólnością majątkową małżeńską (art. 2 ust. 1 pkt 7).


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane