Opłaty za uszkodzenie mieszkania, dodatkowe sprzątanie czy zgubienie kluczy są bez VAT. To wyrównanie uszczerbku, a nie wynagrodzenie za świadczenie usług – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Spór w tej sprawie toczyła firma wynajmująca apartamenty na doby. We wniosku o interpretację poinformowała, że jeśli klient nie odwoła na czas rezerwacji i nie skorzysta z zakwaterowania, to obciąża go za to stosowną opłatą. Nalicza ją dlatego, że zwykle nie ma już możliwości znalezienia nowej osoby zainteresowanej wynajmem. Oprócz tego nalicza dodatkowe opłaty w przypadku, gdy lokator dokona zniszczeń w apartamencie, zgubi klucze, blokadę do roweru lub nabrudzi tak, że będzie to wymagało specjalnego sprzątania.
Firma chciała się upewnić, że należności, które ściąga w takich przypadkach od klientów, mają charakter odszkodowawczy (rekompensują poniesione koszty) i w związku z tym nie są opodatkowane VAT i nie trzeba dokumentować ich pobrania fakturą.
Dyrektor izby skarbowej uznał, że firma ma rację jedynie wtedy, gdy chodzi o opłaty za nieodwołanie rezerwacji. Stwierdził, że w tym przypadku należność inkasowana od niedoszłego gościa nie ma związku ze świadczonymi przez wnioskodawcę usługami zakwaterowania, bo jest pobierana wyłącznie w przypadku, gdy do wyświadczenia usługi hotelowej nie dochodzi. Co innego, gdy chodzi o opłaty za zniszczenia w apartamencie, dodatkowe sprzątanie czy zgubione klucze. Te są związane z usługą wynajmu lokalu i należy je traktować jako wynagrodzenie za zaistniałe w trakcie świadczenia usługi zdarzenie – stwierdził fiskus w interpretacji.
Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Stwierdził on, że opłaty te są zadośćuczynieniem za doznaną szkodę, a nie świadczeniem w zamian za wynagrodzenie. W związku z tym nie podlegają VAT i nie trzeba dokumentować ich fakturą.
Korzystnie dla podatnika orzekł też Naczelny Sąd Administracyjny. Sędzia Izabela Najda-Ossowska stwierdziła, że otrzymana zapłata wyrównuje jedynie uszczerbek na majątku i nie można jej traktować jak wynagrodzenia za świadczenie usług.

ORZECZNICTWO

Wyrok NSA z 29 maja 2019 r., sygn. akt I FSK 672/17.