statystyki

NSA: Fiskus nie zarobi na zniszczeniach w apartamencie

autor: Patrycja Dudek30.05.2019, 08:20; Aktualizacja: 30.05.2019, 08:23
Apartamentowiec Dune

Spór w tej sprawie toczyła firma wynajmująca apartamenty na dobyźródło: Materiały Prasowe

Opłaty za uszkodzenie mieszkania, dodatkowe sprzątanie czy zgubienie kluczy są bez VAT. To wyrównanie uszczerbku, a nie wynagrodzenie za świadczenie usług – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór w tej sprawie toczyła firma wynajmująca apartamenty na doby. We wniosku o interpretację poinformowała, że jeśli klient nie odwoła na czas rezerwacji i nie skorzysta z zakwaterowania, to obciąża go za to stosowną opłatą. Nalicza ją dlatego, że zwykle nie ma już możliwości znalezienia nowej osoby zainteresowanej wynajmem. Oprócz tego nalicza dodatkowe opłaty w przypadku, gdy lokator dokona zniszczeń w apartamencie, zgubi klucze, blokadę do roweru lub nabrudzi tak, że będzie to wymagało specjalnego sprzątania.

Firma chciała się upewnić, że należności, które ściąga w takich przypadkach od klientów, mają charakter odszkodowawczy (rekompensują poniesione koszty) i w związku z tym nie są opodatkowane VAT i nie trzeba dokumentować ich pobrania fakturą.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane