statystyki

NSA: Fiskus nie zarobi na zniszczeniach w apartamencie

autor: Patrycja Dudek30.05.2019, 08:20; Aktualizacja: 30.05.2019, 08:23
Apartamentowiec Dune

Spór w tej sprawie toczyła firma wynajmująca apartamenty na dobyźródło: Materiały Prasowe

Opłaty za uszkodzenie mieszkania, dodatkowe sprzątanie czy zgubienie kluczy są bez VAT. To wyrównanie uszczerbku, a nie wynagrodzenie za świadczenie usług – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Spór w tej sprawie toczyła firma wynajmująca apartamenty na doby. We wniosku o interpretację poinformowała, że jeśli klient nie odwoła na czas rezerwacji i nie skorzysta z zakwaterowania, to obciąża go za to stosowną opłatą. Nalicza ją dlatego, że zwykle nie ma już możliwości znalezienia nowej osoby zainteresowanej wynajmem. Oprócz tego nalicza dodatkowe opłaty w przypadku, gdy lokator dokona zniszczeń w apartamencie, zgubi klucze, blokadę do roweru lub nabrudzi tak, że będzie to wymagało specjalnego sprzątania.

Firma chciała się upewnić, że należności, które ściąga w takich przypadkach od klientów, mają charakter odszkodowawczy (rekompensują poniesione koszty) i w związku z tym nie są opodatkowane VAT i nie trzeba dokumentować ich pobrania fakturą.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane