Sponsoring lekarzy nie jest wyłączoną z kosztów darowizną

autor: Patrycja Dudek13.12.2018, 08:10; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:23
Spółka przekonywała, że istotą darowizny jest bezinteresowność, a ona oczekuje zwiększenia sprzedaży

Spółka przekonywała, że istotą darowizny jest bezinteresowność, a ona oczekuje zwiększenia sprzedażyźródło: ShutterStock

Medyk, który bierze darmowy udział w kongresie, nie musi odwdzięczać się firmie farmaceutycznej, by mogła ona ująć wydatki w podatkowych kosztach – wynika z wyroku WSA w Warszawie. Stanowisko takie forsował fiskus, który przekonywał, że sponsoring bez wzajemnego świadczenia to wyłączona z kosztów darowizna.

Chodziło o koncern farmaceutyczny, który był przekonany, że fundując lekarzom udział w kongresach medycznych, ponosi wydatki na reklamę leków na receptę. Firma płaciła za koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia i podróży powrotnej kongresowych gości. Większość lekarzy podpisywała umowy sponsoringowe. Zdarzało się jednak i tak, że lekarz był zapraszany ad hoc, bez umowy. Spółka podkreślała, że udział w kongresie nie nakłada na lekarzy żadnych obowiązków wobec niej.

Spór toczył się o to, czy koncern ma prawo ująć w swoich podatkowych kosztach wydatki na uczestnictwo lekarzy w wyjeździe. Przekonywał, że w świetle prawa farmaceutycznego sponsorowanie konferencji, zjazdów i kongresów dla osób upoważnionych do wystawiania recept to nic innego jak reklama. W związku z tym ma prawo ujmować wydatki w kosztach.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane