statystyki

Nie jest łatwo uciec od obowiązków płatnika

autor: Mariusz Szulc14.12.2018, 19:00
prawo1

prawo1źródło: ShutterStock

Spółka, która ponosi ekonomiczny ciężar organizacji konkursu, powinna też potrącać i przekazać do fiskusa zaliczki na PIT od wartości oferowanych w nim nagród. Nie ma znaczenia, że za ich zakup i przekazanie zwycięzcom będzie odpowiadać wyspecjalizowana agencja marketingowa – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółkę zajmującą się hurtową dystrybucją żywności, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. W celu zwiększenia sprzedaży organizowała ona różnego rodzaju konkursy i akcje promocyjne, w których oferowała zarówno nagrody rzeczowe, jak i pieniężne. Wartość wielu z nich przekraczała 2 tys. zł, a to oznaczało, że spółka powinna była potrącić od nich i przekazać do urzędu skarbowego 10-proc. zaliczkę na podatek, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 oraz z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT.

Spółka korzystała jednak z pomocy wyspecjalizowanej agencji marketingowej, która w zamian za wynagrodzenie zajmowała się m.in. opracowaniem zasad konkursu i regulaminu, zakupem nagród, a także ich późniejszym przekazaniem zwycięzcom.

Spółka sądziła, że w tej sytuacji płatnikiem zaliczek na podatek będzie agencja, bo z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT wynika, że taki obowiązek ciąży na podmiocie, który „dokonuje wypłat (świadczeń) lub stawia do dyspozycji podatnika pieniądze lub wartości pieniężne z tytułu nagród”.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane