Od początku 2020 r. każdy prawnik, lekarz i stomatolog będzie musiał wymienić kasę fiskalną na nowoczesny model działający online – wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji ustawy o VAT i ustawy – Prawo o miarach.
ikona lupy />
Kiedy obowiązkowa wymiana kas na nowoczesne modele / Dziennik Gazeta Prawna
Natomiast firmy budowlane dostaną na wymianę pół roku więcej. Zamiast od 1 lipca 2019 r. będą musiały zainstalować u siebie taką kasę od 1 stycznia 2020 r., czyli tak samo jak prawnicy i medycy, których wcześniej na liście nie było.
Kasy działające online mają w czasie rzeczywistym przesyłać dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium prowadzonego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Wymiana na nowe modele ma być jednak stopniowa i powiązana ze znikaniem z rynku starych urządzeń. Fiskus chce bowiem, żeby najpierw, od 2019 r., nie sprzedawano już kas z rolką papierową, a kas z elektronicznym zapisem – od roku 2023 (pisaliśmy o tym w artykule „Chcemy jak najszybciej zabronić sprzedaży kas z rolką papierową”, DGP 180/2017).
Przedsiębiorca, który będzie musiał wymienić urządzenie (bo np. skończy się jego homologacja), będzie miał prawo do 1 tys. zł podatkowej ulgi przy zakupie nowego modelu.
Ministerstwo Finansów zakłada jednak, że część firm będzie dokonać wymiany szybciej – już w latach 2019–2020. Na pierwszy ogień pójdą stacje benzynowe, mechanicy samochodowi oraz wulkanizatorzy, na których nowy obowiązek spadnie już od początku 2019 r.
Pół roku później (od 1 lipca 2019 r.) obowiązkowej wymiany dokonają „stacjonarne placówki gastronomiczne” (także sezonowe), jeżeli świadczą usługi związane z wyżywieniem. Obowiązek spadnie też na hotele i inne placówki oferujące usługi krótkotrwałego zakwaterowania.
Od początku 2020 r. kasy online zainstaluje każdy zobowiązany do tego prawnik, lekarz (w tym stomatolog), kosmetyczki i kosmetolożki, fryzjerzy oraz właściciele obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, np. siłowni. A także firmy budowlane.
Projekt ma wejść w życie 14 dni od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Najpierw będzie jednak musiał przejść proces notyfikacji w Brukseli, co może potrwać nawet kilka miesięcy.
W najnowszej wersji projektu zastrzeżono również, że firmy, które będą ignorować obowiązkowe przeglądy kas fiskalnych, narażą się na mandat w wysokości 500 zł.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach – rozpatrywany przez Komitet Rady Ministrów ds. cyfryzacji