statystyki

Darowizna od biologicznego ojca nie jest zwolniona z podatku

autor: Mariusz Szulc18.12.2018, 20:00
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Młoda kobieta zdawała sobie sprawę z tego, że w wyniku jej adopcji przez partnera matki jej biologiczny ojciec nie znajduje się już w obrębie I grupy podatkowej.źródło: ShutterStock

Darowizna od biologicznego rodzica jest opodatkowana, jeśli dziecko zostało potem przysposobione przez inną osobę – wyjaśnił dyrektor KIS w interpretacji.

Darowizna od biologicznego rodzica jest opodatkowana, jeśli dziecko zostało potem przysposobione przez inną osobę – wyjaśnił dyrektor KIS w interpretacji.

Chodziło o 24-letnią kobietę adoptowaną, gdy była dzieckiem, przez małżonka matki. Biologiczny ojciec zamierzał podarować dorosłej córce 250 tys. zł. Zasadniczo prezenty między członkami najbliższej rodziny są zwolnione z podatku pod warunkiem ich zgłoszenia w ciągu pół roku w urzędzie skarbowym (art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 644 ze zm.).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2018-12-20 07:16) Zgłoś naruszenie 40

    Niby to spójne z systemem prawa (osoba adoptowana jest wedle prawa dzieckiem adoptująego, nie rodzica biologicznego). Ale jednak niesmak po tej decyzji pozostaje. Sprawa jest nieistotna fiskalne dla budżetu RP. Więc, biorąc pod uwagę niezwykle okoliczności, należało na gruncie ustawy wyłożyć pojęcie rodzica rozszerzająco.

    Odpowiedz
  • i gdzie jest konstytucja?(2018-12-20 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego dzieci systemowcow przegrywaja z nimi w sadzie alimenty? Czy ojciec systemowiec moze wszystko przepisac na drugie dziecko i udawac ze jest biedny i nie moze placic alimentow a sad takie brednie przyklepuje i jeszcze kaze choremu dziecko placic za przegrany proces o alimenty?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane