statystyki

Konsekwencje wprowadzenia e-recepty: Lekarze mogą wpaść w podatkowe kłopoty

autor: Mariusz Szulc31.01.2019, 09:15; Aktualizacja: 31.01.2019, 09:25
Problem dostrzegło Ministerstwo Zdrowia, które zapowiedziało już „korektę przepisów”

Problem dostrzegło Ministerstwo Zdrowia, które zapowiedziało już „korektę przepisów”źródło: ShutterStock

Lekarz, który pracuje w placówce medycznej bądź z nią współpracuje, wpadnie w podatkowe kłopoty, jeśli bezpłatnie zbada pacjenta i wypisze mu receptę.

Takie są skutki nowelizacji niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty (Dz.U. z 2018 r. poz. 697). Weszła ona w życie jeszcze w kwietniu ubiegłego roku, ale jej praktyczne skutki rynek medyczny uświadamia sobie właśnie teraz.

W założeniu przepisy o elektronicznych receptach miały wyeliminować błędy przy ich wystawianiu. Przy okazji pozwalają uszczelnić także system podatkowy.

Pojawił się jednak problem u lekarzy zatrudnionych na etacie w placówce medycznej albo współpracujących z nią przy okazji prowadzenia własnej praktyki. W obu tych przypadkach – jak tłumaczy Jakub Kosikowski, były przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL – lekarz, poza receptami wystawianymi dla placówki, może je wypisać jedynie „pro auctore” (dla siebie) albo „pro familia” (dla najbliższej rodziny – małżonka, rodzeństwa, dzieci, ojca, dziadka itp.). Bezpłatnej pomocy nie może więc otrzymać np. teściowa czy znajomy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wjw(2019-01-31 14:50) Zgłoś naruszenie 97

  Bezpłatnie zbada pacjenta ? Ciekawe gdzie tak badają.

  Odpowiedz
 • pro familiae(2019-02-01 08:41) Zgłoś naruszenie 51

  Bezpłatnie można zbadać siostrę, ale dziecko siostry już nie, swojego teścia też nie, że o teściowej nie wspomnę. Zbyt daleko posunięte restrykcje. To, że koleżance już nie można wypisać recepty, to jak najbardziej O.K.

  Odpowiedz
 • BognaB (2019-02-02 07:36) Zgłoś naruszenie 21

  Czegoś nie rozumiem--zasady wpisywania recept pro famile nie zmieniły się. Dziś też ktoś zatrudniony w jakiejś NFZ firmie nie może wpisywać recept bez założenia dokumentacji i zapisania wizyty, czyli pobrania wynagrodzenia od NFZ. W prywatnej praktyce też muszę mieć dokumentację na okoliczność wystawienia komuś recepty, nawet teściowej (moja była traktowana i już odeszła) i nikt nie może mnie zmusić do pobrania wynagrodzenia od pacjenta, jeśli tego nie chcę, żeby bo np pacjenta na to nie stać. Jakim prawo pozwala fiskusowi kontrolować wystawione przez mnie recepty?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane