Darmowy nocleg dla pakowaczy jest z PIT

autor: Patrycja Dudek14.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 14.11.2018, 07:47
hostel nocleg

Agencja uważała, przekonywała że noclegi nie są zapewniane w celach osobistych.źródło: ShutterStock

Zleceniobiorca, w przeciwieństwie do pracownika tymczasowego, ma przychód z darmowego zakwaterowania – wynika z wczorajszych wyroków NSA.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem agencja pracy tymczasowej, która wysyła osoby do prac w różnych częściach Polski. Chodzi zarówno o Polaków, jak i obcokrajowców. Część z nich ma status pracownika tymczasowego, ale nie wszyscy, bo tam, gdzie to możliwe, agencja stosuje umowy zlecenia. Tak jest np. w przypadku pakowaczy, którzy wyjeżdżają do pracy na okres 1–2 miesięcy.

Agencja wyjaśniła, że bez względu na status zatrudnionych zapewnia im noclegi w bursach i w hostelach. Wyjeżdżając do pracy, nie zabierają ze sobą rodzin.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy darmowy nocleg jest dla wyjeżdżających przychodem i czy w związku z tym agencja musi z tego tytułu pobierać zaliczki na PIT.

Agencja uważała, że nie ma takiego obowiązku, bo – jak przekonywała – noclegi nie są zapewniane w celach osobistych. Możliwość przemieszczania pracowników tymczasowych i zleceniobiorców w różne części Polski leży w jej interesie – tłumaczyła, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K7/13) w sprawie przychodów z nieodpłatnych świadczeń.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane