statystyki

Darmowy nocleg dla pakowaczy jest z PIT

autor: Patrycja Dudek14.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 14.11.2018, 07:47
hostel nocleg

Agencja uważała, przekonywała że noclegi nie są zapewniane w celach osobistych.źródło: ShutterStock

Zleceniobiorca, w przeciwieństwie do pracownika tymczasowego, ma przychód z darmowego zakwaterowania – wynika z wczorajszych wyroków NSA.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem agencja pracy tymczasowej, która wysyła osoby do prac w różnych częściach Polski. Chodzi zarówno o Polaków, jak i obcokrajowców. Część z nich ma status pracownika tymczasowego, ale nie wszyscy, bo tam, gdzie to możliwe, agencja stosuje umowy zlecenia. Tak jest np. w przypadku pakowaczy, którzy wyjeżdżają do pracy na okres 1–2 miesięcy.

Agencja wyjaśniła, że bez względu na status zatrudnionych zapewnia im noclegi w bursach i w hostelach. Wyjeżdżając do pracy, nie zabierają ze sobą rodzin.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy darmowy nocleg jest dla wyjeżdżających przychodem i czy w związku z tym agencja musi z tego tytułu pobierać zaliczki na PIT.

Agencja uważała, że nie ma takiego obowiązku, bo – jak przekonywała – noclegi nie są zapewniane w celach osobistych. Możliwość przemieszczania pracowników tymczasowych i zleceniobiorców w różne części Polski leży w jej interesie – tłumaczyła, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K7/13) w sprawie przychodów z nieodpłatnych świadczeń.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane