statystyki

Nocleg w hotelu to także jest turystyka

autor: Patrycja Dudek23.07.2018, 20:00
WSA zwrócił uwagę, że gdyby było inaczej, to biuro musiałoby się rejestrować dla celów VAT i rozliczać go w każdym kraju, w którym świadczyłby usługę.

WSA zwrócił uwagę, że gdyby było inaczej, to biuro musiałoby się rejestrować dla celów VAT i rozliczać go w każdym kraju, w którym świadczyłby usługę.źródło: PAP
autor zdjęcia: Dominik Kulaszewicz

Nawet jeśli biuro podróży odsprzedaje tylko usługi noclegowe, powinno rozliczać się w ramach procedury VAT marża – uznał WSA w Warszawie.

Wyrok jest nieprawomocny, ale tak samo orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 28 czerwca br. (sygn. akt I FSK 1439/16) oraz 15 lutego 2017 r. (sygn. akt I FSK 1554/15).

Chodziło o biuro podróży, które sprzedaje m.in. usługi noclegowe w hotelach i pensjonatach na terytorium Polski i za granicą. Biuro nie ma własnej bazy noclegowej, więc kupuje we własnym imieniu i na własny rachunek usługi noclegowe od innych podatników, a następnie odsprzedaje je z narzutem.

Biuro chciało rozliczać się według procedury VAT marża, przewidzianej dla usług turystyki (art. 119 ustawy o VAT). Przekonywało, że odsprzedając pojedynczy nocleg, również świadczy taką usługę.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że byłoby to możliwe tylko, gdyby noclegom towarzyszyły dodatkowe świadczenia. Wyjaśnił, że za usługi turystyki należy uznać zorganizowane lub indywidualne wyjazdy wypoczynkowe połączone z rekreacją i rozrywką. Odsprzedaż samej tylko doby hotelowej jest opodatkowana na zasadach ogólnych – stwierdził.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane