Jedna poprawka i leasing auta dalej bardziej opłacalny fiskalnie niż zakup

autor: Radosław Kowalski05.11.2018, 09:26; Aktualizacja: 05.11.2018, 09:34
Nabycie firmowego samochodu wciąż nie będzie tak atrakcyjne jak inne formy wykorzystywania pojazdu. Nie zmieni tego wprowadzenie 150 tys. limitu KUP.

Nabycie firmowego samochodu wciąż nie będzie tak atrakcyjne jak inne formy wykorzystywania pojazdu. Nie zmieni tego wprowadzenie 150 tys. limitu KUP.źródło: ShutterStock

W przypadku droższych samochodów osobowych także w 2019 r. leasing nadal będzie korzystniejszą formą nabycia niż zakup. I to mimo wprowadzenia limitów w zaliczaniu rat leasingowych do kosztów podatkowych.

Nie przez przypadek leasing operacyjny został powyżej określony jako forma nabycia samochodu osobowego. Doświadczenia VAT z okresu sprzed 1 kwietnia 2014 r. pokazują bowiem, że w przypadku stosowania limitu kwotowego korzyść niesie ze sobą to, że leasing operacyjny i umowa nabycia, która zawierana jest po jego zakończeniu, stanowią odrębne (chociaż powiązane) stosunki prawne.

Tak jak to niegdyś było w VAT, tak też od 2019 r. leasing i wykup jego przedmiotu będą w dalszym ciągu odrębnymi transakcjami. Dzięki temu podatnik w trakcie korzystania z samochodu na podstawie umowy leasingu będzie stosować limit 150 tys. zł dotyczący opłat za używanie. Następnie, kiedy nabędzie samochód po zakończonym leasingu operacyjnym i wprowadzi go do ewidencji środków trwałych, powinien zastosować wobec odpisów amortyzacyjnych limitowanie właściwe dla samochodów będących środkami trwałymi. Oznacza to, że jeżeli wartość początkowa (w momencie wykupu) nie przekroczy 150 tys. zł, to całość odpisów amortyzacyjnych będzie kosztem podatkowym. W związku z tym wobec spadku wartości samochodów warto więc pozostawiać wykup w wartości nieodbiegającej od wartości rynkowej.

Inne rodzaje umów

Co więcej, od 2019 r. już nie tylko leasing będzie mógł być wykorzystywany jako katalizator fiskalny. Otóż należy przypomnieć, że – pomijając kwestię zastrzeżenia dla limitowania samego kapitału przy leasingu – w pozostałych obszarach rozliczania kosztów najem, dzierżawa i podobne umowy będą traktowane dokładnie tak samo jak leasing.

Jeżeli zatem weźmiemy pod uwagę to, że koszty opłat za używanie są limitowane, nie jest uzasadnione pozostawianie jako ceny wykupu symbolicznej kwoty. To oznacza koniec hegemonii leasingu, którego poważną zaletą obecnie jest praktyczna możliwość wykupienia przedmiotu umowy za cenę odbiegającą od wartości rynkowej bez obawy, iż organ doszacuje nabywcy przychód z częściowo odpłatnego świadczenia.

Pamiętać przy tym trzeba, że limit według wskaźnika 150 tys. zł stosowany w przypadku opłat za używanie na podstawie leasingu, najmu, dzierżawy określa proporcję dla wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (NKUP) poprzez relację do wartości pojazdu, a nie sumę kosztów podatkowych. Co ważne, w każdym przypadku umowy o używanie (a zatem leasingu, najmu, dzierżawy) limit wyznaczany jest dla danego samochodu, w ramach konkretnej umowy. To oznacza, że nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że decyduje wartość z umowy (tylko dla najmu do sześciu miesięcy ustawodawca wskazuje, jak się tę wartość wyznacza), to przy każdej kolejnej umowie powinien być identyfikowany kolejny wskaźnik kosztowy. Przy czym prawodawca nie odsyła do wartości początkowej pojazdu, zatem wobec spadku wartości pojazdu do obliczenia limitu kosztu uwzględniana będzie niższa wartość pojazdu, a w efekcie większa część czynszu stanowić będzie koszt podatkowy.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • gameboy(2018-11-08 23:37) Zgłoś naruszenie 00

    Musze ksiegowej podpytać jak to wygląda bo chciałem sobie wziąć ssanga w leasingu 0% oferta korzystna a ciekawe jak z tym rozliczeniem kosztów się sprawy mają

    Odpowiedz
  • Adimo2(2019-02-13 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bierz ssanga ani żadnej Koreańszczyzny - straszne gie...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane