statystyki

Rozliczanie samochodów osobowych po nowemu: Przedsiębiorcy stracą nie tylko na kwocie netto, ale i VAT

autor: Magdalena Majkowska06.11.2018, 08:25; Aktualizacja: 30.11.2018, 16:07
Grzegorz Niebudek adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w Kancelarii LTCA

Grzegorz Niebudek adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w Kancelarii LTCAźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nowe limity dotyczące rozliczania samochodów osobowych obejmą nieodliczony podatek od towarów i usług. Dotychczas mógł on być odliczany od przychodu w całości.

W efekcie przedsiębiorcy, wrzucając w koszty wydatki związane z ratą leasingową czy wydatkami eksploatacyjnymi, stracą nie tylko na kwocie netto, ale i VAT.

Jak już informowaliśmy, w przypadku amortyzacji firmowego auta osobowego limit odliczeń wzrośnie z 20 tys. euro (ok. 86 tys. zł) do 150 tys. zł. Pogorszy się natomiast sytuacja przedsiębiorców korzystających z aut na podstawie umów leasingu operacyjnego (najmu, dzierżawy itd.), których dotychczas tego typu ograniczenia nie dotyczyły. Od przyszłego roku będą także stosować limit 150 tys. zł.

– Co istotne w obu przypadkach, ustalając maksymalną wysokość kosztów, przedsiębiorca będzie musiał uwzględniać VAT, którego nie odliczył w związku z używaniem samochodu – podkreśla Grzegorz Niebudek, adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w LTCA.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane