statystyki

Skup wierzytelności: Dopóki koszty przewyższają przychód, dopóty nie ma dochodu

autor: Patrycja Dudek15.10.2018, 07:44; Aktualizacja: 15.10.2018, 07:46
Chodziło o firmę zajmującą się obsługą roszczeń odszkodowawczych.

Chodziło o firmę zajmującą się obsługą roszczeń odszkodowawczych.źródło: ShutterStock

Firma, która skupuje wierzytelności po cenie niższej niż ich wartość nominalna, zapłaci podatek dopiero wtedy, gdy dłużnik odda jej więcej, niż sama zapłaciła.

To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Orzekł on, że w sytuacji, gdy nowy wierzyciel otrzymuje płatności etapami i wartość tych spłat nie przekracza ceny, którą zapłacił, skupując dług, to do kosztów podatkowych wolno zaliczać całą wartość otrzymanych spłat. Sąd nie zgodził się z fiskusem, że koszty powinny być odnoszone do nominalnej wartości wierzytelności.

Chodziło o firmę zajmującą się obsługą roszczeń odszkodowawczych. Firma zawiera z klientami umowy przelewu (cesji) wierzytelności. Na ich podstawie cedent zbywa na jej rzecz wierzytelności przysługujące mu z tytułu odszkodowań należnych od zakładów ubezpieczeń, linii lotniczych itp. Firma skupuje je po cenie niższej niż wartość nominalna. Następnie dochodzi spłaty na własny rachunek. Często zdarza się, że dłużnik płaci należność w ratach, przez co firma do końca nie wie, jaką kwotę ostatecznie uda się jej wyegzekwować.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane