statystyki

Powoli przybywa dłużników w Rejestrze Należności Publicznoprawnych

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska28.11.2019, 07:00; Aktualizacja: 28.11.2019, 07:28
podatki

podatkiźródło: ShutterStock

Ponad 5 mln wpisów o podmiotach zadłużonych wobec skarbówki lub jednostek samorządu terytorialnego było w Rejestrze Należności Publicznoprawnych według stanu na 22 listopada br. – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP.

Na początku października br. było ich ok. 3,8 mln („Mało użyteczna lista dłużników podatkowych”, DGP nr 197/2019). Przez miesiąc do rejestru trafił więc ponad milion wpisów o zadłużeniu.

– Nie oznacza to jednak, że aż 5 mln polskich podatników nie spłaca należności publicznoprawnych, bo do rejestru trafia wiele zaległości jednego podmiotu.

Wzrost statystyk wcale nie musi oznaczać, że rejestr dłużników fiskalnych znacząco zyskał na popularności – uważają eksperci.

– Nawet nie słyszałam, aby ktokolwiek z naszych klientów z niego korzystał. Wszyscy wolą pozyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, które daje ochronę prawną w określonych sytuacjach – informuje Marta Ignasiak, doradca podatkowy w SDZLEGAL SCHINDHELM, Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane