statystyki

Powoli przybywa dłużników w Rejestrze Należności Publicznoprawnych

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska28.11.2019, 07:00; Aktualizacja: 28.11.2019, 07:28
podatki

podatkiźródło: ShutterStock

Ponad 5 mln wpisów o podmiotach zadłużonych wobec skarbówki lub jednostek samorządu terytorialnego było w Rejestrze Należności Publicznoprawnych według stanu na 22 listopada br. – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP.

Na początku października br. było ich ok. 3,8 mln („Mało użyteczna lista dłużników podatkowych”, DGP nr 197/2019). Przez miesiąc do rejestru trafił więc ponad milion wpisów o zadłużeniu.

– Nie oznacza to jednak, że aż 5 mln polskich podatników nie spłaca należności publicznoprawnych, bo do rejestru trafia wiele zaległości jednego podmiotu.

Wzrost statystyk wcale nie musi oznaczać, że rejestr dłużników fiskalnych znacząco zyskał na popularności – uważają eksperci.

– Nawet nie słyszałam, aby ktokolwiek z naszych klientów z niego korzystał. Wszyscy wolą pozyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, które daje ochronę prawną w określonych sytuacjach – informuje Marta Ignasiak, doradca podatkowy w SDZLEGAL SCHINDHELM, Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane