statystyki

Cena uzyskana ze sprzedaży wierzytelności własnej to przychód finansowy

autor: Halina Zabrocka03.11.2018, 17:00
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Przy zaliczaniu w 2018 r. do firmowych kosztów wierzytelności, które powstały do końca 2017 r. zastosowanie znajdą przepisy znowelizowane.źródło: ShutterStock

Spółka posiadająca nieuregulowane należności za sprzedane towary podjęła decyzję o sprzedaży tych, które się przedawniły. Cena ich sprzedaży została ustalona na poziomie wartości rynkowej - niższej od nominalnej. W efekcie spółka poniosła stratę w wysokości różnicy pomiędzy wartością nominalną a ceną sprzedaży. Wierzytelności spółka wcześniej zaliczała do przychodów należnych. Czy straty z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych są kosztem podatkowym? W jaki sposób ująć powstałą stratę w ewidencji księgowej?

Sprzedaż wierzytelności mieści się w katalogu działań mających na celu uzyskanie przychodów albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Jednak w większości przypadków przy sprzedaży wierzytelności przedawnionych możliwa do uzyskania cena rynkowa jest niższa od wartości nominalnej wierzytelności. Przepisy zezwalają na zakwalifikowanie jako kosztu uzyskania przychodu straty powstałej w wyniku takiej sprzedaży, ale dotyczy to wyłącznie tych wierzytelności, które uprzednio zostały zaliczone przez podatnika do jego przychodów należnych (a w konsekwencji zwiększyły podstawę opodatkowania w podatku dochodowym). Przy czym możliwość ujęcia w kosztach podatkowych straty ze sprzedaży wierzytelności przedawnionej do końca 2017 r. była kwestią sporną. Organy podatkowe konsekwentnie stały na stanowisku, że taka strata nie może być kosztem podatkowym, z kolei orzecznictwo sądowe w tym zakresie nie było jednolite. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują jednak znowelizowane przepisy ustaw o podatku dochodowym, dotyczące obciążania kosztów podatkowych wartością wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, umorzonych lub sprzedanych ze stratą. Przy czym nie zawsze pełna wysokość straty czy wartość umorzenia może obecnie obciążać firmowe koszty podatkowe. Nie ma więc już wątpliwości, że kwoty odpisane przez przedsiębiorcę jako nieściągalne, umorzone lub sprzedane ze stratą mogą być rozliczone w rachunku podatkowym do wysokości przychodu należnego, wykazanego wcześniej w związku z daną należnością.

Przy zaliczaniu w 2018 r. do firmowych kosztów wierzytelności, które powstały do końca 2017 r. – w tym odpisanych jako nieściągalne, strat ze sprzedaży wierzytelności lub strat poniesionych w wyniku ich umorzenia – zastosowanie znajdą przepisy znowelizowane. Tym samym przy rozliczaniu ich w kosztach będzie obowiązywało limitowanie wysokością zarachowanego uprzednio przychodu.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane