Skarbówka chce VAT od transakcji przeprowadzanych w małżeństwie

autor: Mariusz Szulc14.08.2018, 07:27; Aktualizacja: 14.08.2018, 09:05
Zasadniczo opodatkowane jest praktycznie każde nieodpłatne przekazanie firmowego towaru, z czym wiąże się przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą.

Zasadniczo opodatkowane jest praktycznie każde nieodpłatne przekazanie firmowego towaru, z czym wiąże się przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą.źródło: ShutterStock

Żona musi rozliczyć podatek od towarów i usług, jeśli przenosi firmowy majątek do przedsiębiorstwa męża, ale faktury nie wystawia – stwierdził w interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Inne wnioski miał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 kwietnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 887/16). NSA orzekł wtedy, że przesunięcie majątku w ramach wspólności małżeńskiej nie jest dostawą towarów. W konsekwencji, nie ma faktury ani odliczenia VAT (szerzej o wyroku pisaliśmy w DGP nr 67/2018 „W małżeństwie nie ma faktur, odliczenia VAT ani ulgi na złe długi”).

Eksperci uznali to orzeczenie za kontrowersyjne i sprzeciwiające się dotychczasowej praktyce rozliczeń (DGP nr 92/2018 „Transakcje między małżonkami-podatnikami VAT pozostają w stanie niepewności”). Zwracali uwagę m.in. na zasadę autonomii prawa podatkowego, zgodnie z którą transakcja między małżonkami nie jest wprawdzie klasyczną sprzedażą, ale może być dostawą towarów do celów VAT. Ta bowiem nie musi oznaczać przeniesienia prawa własności, a jedynie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel. Podobnie argumentował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w niedawnej interpretacji.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Żonaty(2018-08-15 07:23) Zgłoś naruszenie 23

    Proponuje by Skarbówka opodatkowała sex w małżeństwie. 200 zł od stosunku gdy podatnik ma do 40 lat i 100 zł powyżej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rupert123(2018-08-28 01:33) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej nie mieć nic,wówczas człowiek czułby się wolny od tego paranoidalnego,chorego fiskalizmu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane