statystyki

Skarbówka chce VAT od transakcji przeprowadzanych w małżeństwie

autor: Mariusz Szulc14.08.2018, 07:27; Aktualizacja: 14.08.2018, 09:05
Zasadniczo opodatkowane jest praktycznie każde nieodpłatne przekazanie firmowego towaru, z czym wiąże się przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą.

Zasadniczo opodatkowane jest praktycznie każde nieodpłatne przekazanie firmowego towaru, z czym wiąże się przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą.źródło: ShutterStock

Żona musi rozliczyć podatek od towarów i usług, jeśli przenosi firmowy majątek do przedsiębiorstwa męża, ale faktury nie wystawia – stwierdził w interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Inne wnioski miał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 kwietnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 887/16). NSA orzekł wtedy, że przesunięcie majątku w ramach wspólności małżeńskiej nie jest dostawą towarów. W konsekwencji, nie ma faktury ani odliczenia VAT (szerzej o wyroku pisaliśmy w DGP nr 67/2018 „W małżeństwie nie ma faktur, odliczenia VAT ani ulgi na złe długi”).

Eksperci uznali to orzeczenie za kontrowersyjne i sprzeciwiające się dotychczasowej praktyce rozliczeń (DGP nr 92/2018 „Transakcje między małżonkami-podatnikami VAT pozostają w stanie niepewności”). Zwracali uwagę m.in. na zasadę autonomii prawa podatkowego, zgodnie z którą transakcja między małżonkami nie jest wprawdzie klasyczną sprzedażą, ale może być dostawą towarów do celów VAT. Ta bowiem nie musi oznaczać przeniesienia prawa własności, a jedynie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel. Podobnie argumentował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w niedawnej interpretacji.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Żonaty(2018-08-15 07:23) Zgłoś naruszenie 23

    Proponuje by Skarbówka opodatkowała sex w małżeństwie. 200 zł od stosunku gdy podatnik ma do 40 lat i 100 zł powyżej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rupert123(2018-08-28 01:33) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej nie mieć nic,wówczas człowiek czułby się wolny od tego paranoidalnego,chorego fiskalizmu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane