Przelew i zwrot w gotówce muszą być udokumentowane

autor: Patrycja Dudek16.07.2018, 08:25; Aktualizacja: 16.07.2018, 09:16
Podatnik uważał więc, że fiskus nie ma prawa żądać podatku, skoro nie wykazał, na jakiej podstawie wpłynął na konto 1 mln zł.

Podatnik uważał więc, że fiskus nie ma prawa żądać podatku, skoro nie wykazał, na jakiej podstawie wpłynął na konto 1 mln zł.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca musi zapłacić PIT od 1 mln zł, który trafił na jego konto bankowe, mimo że on sam, osoba wpłacająca, jak i inni świadkowie przekonują, że pieniądze zostały zwrócone gotówką.

Chodziło o podatnika, który dostał przelewem od kontrahenta 1 mln zł. Przelew był zatytułowany „za faktury”.

Podczas kontroli urzędnicy zauważyli, że otrzymana kwota znacznie przekracza należności z tytułu dostaw dokonanych wcześniej przez podatnika. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał więc, że nadwyżka ponad należność za sprzedane towary to przychód z innych źródeł.

Podatnik tłumaczył, że zwrócił pieniądze w gotówce osobie, która mu je wpłaciła oraz jej kontrahentom (poprzez uregulowanie jej zobowiązań). Tym samym nie były to pieniądze, którymi mógł swobodnie dysponować. To samo zeznali świadkowie. Podatnik uważał więc, że fiskus nie ma prawa żądać podatku, skoro nie wykazał, na jakiej podstawie wpłynął na konto 1 mln zł.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane